Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:33
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Region. Ostrzegamy przed cyberprzestępcami. Grożą, że wyłączą nam prąd…

- Kika dni temu dostałam smsa z ostrzeżeniem o odłączeniu energii elektrycznej z powodu niezapłaconego rachunku. W wiadomości był link – mówi chełmianka. - Na szczęście byłam ostrożna. W panice jednak szybko sprawdziłam na koncie bankowym, czy mam zapłacony rachunek.
Region. Ostrzegamy przed cyberprzestępcami. Grożą, że wyłączą nam prąd…
Autor: Pixabay/madartzgraphics

Nie każdy jednak w takiej sytuacji myśli trzeźwo, a oszuści to wykorzystują, by wyłudzić dane i pieniądze.  PGE Obrót informuje o podejrzanych smsach i e-mailach i apeluje o szczególną ostrożność. 

Ataki cyberprzestępców podszywających się pod PGE przybierają na sile. Jedną z takich akcji jest profesjonalnie przygotowana kampania skierowana do klientów, która ma na celu wyłudzenie płatności lub danych. Główne działania opierają się na wysyłaniu fałszywych smsów oraz e-maili z informacją o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, braku uregulowania należności czy niedopłatach do faktur. 

PGE Obrót apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, nieklikanie w podejrzane linki i niewpłacanie pieniędzy na numer konta przekazany w fałszywej korespondencji, a w przypadku wątpliwości o kontakt z Biurem Obsługi Klienta lub za pośrednictwem kanałów zdalnych.

Jak odróżnić fałszywą wiadomość od prawdziwej?

Trzeba zawsze sprawdzać informacje otrzymywane drogą pocztową i elektroniczną. W korespondencji przypominającej o zaległych płatnościach oraz zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej zawsze podany jest numer klienta, nr faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty. Nie ma tam natomiast linku kierującego bezpośredniego do systemów płatności internetowych.


Wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są przez PGE na bieżąco monitorowane, a strony zawierające fałszywe linki blokowane. Największy sprzedawca energii przypomina również, aby zawsze weryfikować otrzymywane informacje. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad związanych z cyberbezpieczeństwem, Spółka publikuje na swojej stronie internetowej www.gkpge.pl.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama