Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 07:50
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?

Miniony rok dla samorządu tej gminy był udany. Wójt Henryk Maruszewski otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Czy mieszkańcy też mają powody do zadowolenia?
Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?
Autor: Gmina Białopole

Za każdym razem raport o stanie gminy oraz wykonania budżetu stanowią dla włodarza samorządu legitymację do dalszego sprawowania urzędu lub pierwszy argument za tym, by zmienił miejsce pracy. W przypadku Henryka Maruszewskiego zarówno raport o stanie gminy, jak i zestawienie budżetowe zostały przyjęte pozytywnie i gospodarz gminy łatwo uzyskał wotum zaufania, jak i absolutorium 14 głosami ZA. Głosów przeciwnych nie odnotowano. 

Raport nie wzbudził w radnych większych wątpliwości, a głos zabrany przez radnego Sławomira Pawelca stanowił raczej podsumowanie treści zawartych w raportach.

- Trzeba się cieszyć z tego, że nasza gmina zaczyna wyglądać coraz lepiej. Cieszy to, że rok zakończył się nadwyżką budżetową. Dobrze również, że zaczynają dobiegać do końca procesy scaleniowe. Martwi mnie tylko, ale również wszystkich radych, że stopniowo ubywa mieszkańców - mówił na sesji radny Pawelec. 

- To, że gmina może funkcjonować w taki, a nie inny sposób, to przede wszystkim zasługa radnych. Praca wójta i urzędników jest ważna, ale to dzięki waszej pracy możemy podejmować ważne decyzje, które wpływają na rozwój - podsumował wójt Maruszewski. 

Co wiemy po lekturze raportu? Wiele wysiłków włożono w to, aby poprawić na terenie gminy infrastrukturę drogową. W ramach zakładanych prac wybudowano m.in. chodniki na ul. Chełmskiej oraz Hrubieszowskiej w Białopolu oraz chodnik w Buśnie. To zadanie kosztowało w sumie prawie 1 100 000 zł. 

Władze starały się również modernizować drogi gminne. W ramach kwoty  350 147 zł wyremontowano drogi w Białopolu (300 m) oraz w Strzelcach (500 m). Mniejsze kwoty przeznaczono na zakup ciągnika (ok. 72 000 zł) oraz zakup oświetlenia ulicznego - trzech lamp, które zainstalowano w Buśnie (ok. 16 500 zł). 

Wiele uwagi urzędników zajęły w ostatnim roku procesy scaleniowe, które przeprowadzane są obecnie w sześciu obrębach geodezyjnych: Białopole, Buśno, Kicin, Strzelce - Kolonia, Teremiec, Zabudnowo. W ramach zagospodarowania poscaleniowego wybudowano lub przebudowano na tych terenach w sumie 27,9 km dróg, zamontowano 94 szt. przepustów oraz zmodernizowano 25,55 km rowów melioracyjnych i na te prace przeznaczono w sumie ok. 5,2 mln zł. 

Dochody budżetu gminy na 2021 r. zaplanowano w kwocie 14 mln 531 tys. 604 zł, a wykonano w kwocie 17 mln 315 tys. 126 zł. Natomiast wydatki zaplanowane w wysokości 16 mln 356 tys. zł, a wykonano na 14 mln 335 tys. 255 zł. Na 2021 rok zaplanowano deficyt  - 1 mln 824 tys zł oraz przychody z wolnych środków  240 tys. zł z przeznaczeniem na spłatę rat zaciągniętych kredytów (291 tys 600 zł). Niskie wykonanie wydatków jest spowodowane tym, że nie zrealizowano jeszcze wszystkich robót związanych z budową chodników. Mimo zaplanowanego deficytu budżet gminy na koniec 2021 roku zamknął się nadwyżką -  2mln 979 tys. 871 zł. Do osiągnięcia tak dużej nadwyżki budżetowej przyczyniła się zwiększona subwencja (1 mln 877 tys. 300 zł), przeznaczona na zadania inwestycyjne wodociągowe i sanitarne, gminie przyznano tez  nagrodę za wzrost szczepień w kwocie 1 mln zł. 

Ludność gminy w stosunku do 2020 roku zmniejszyła się o 20 mieszkańców i wynosi obecnie 2 932 osoby. Na terenie samorządu funkcjonuje 114 podmiotów gospodarczych, które zajmują się przede wszystkim świadczeniem usług budowlanych i transportowych. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
podatnik 03.08.2022 22:12
dobrzy gospodarze? a co z własnej kieszeni dołożyli 1.5mln zł czy może z naszej kieszeni? wsparli to swoje kieszenie podwyżkami między innymi z mojej kieszeni. gospodarze od siedmiu boleści

Obiektywny mieszkaniec 22.07.2022 09:58
Ok masz taką naturę i musisz wójtowi dowalić, ale znajdź konkretny powód. Ale nie obwiniaj za zadania za które jest odpowiedzialny starosta. A wójt i radni jako dobrzy gospodarze wsparli je finansowo kwotą ponad 1,5 mln zł i tylko czekają z nadzieją na niezwłoczna realizację jak każdy mieszkaniec.

Mieszkaniec 19.07.2022 06:46
A czy to prawda ze wójt zawalił remont powiatówek bo jego radny mówił.

Mietek 04.07.2022 08:58
Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminy

ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama