Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 06:54
Reklama

Wyczerpanie cieplne, udar słoneczny, udar cieplny. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Od kilku dni Polskę zalewa fala upałów. W tym czasie wiele osób narażonych jest na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych. Warto wiedzieć, jak rozpoznać udar i jak zareagować.
Wyczerpanie cieplne, udar słoneczny, udar cieplny. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Autor: iStock

Wyczerpanie cieplne zagraża szczególnie osobom, które bagatelizują uzupełnianie płynów w organizmie. Uczucie bardzo silnego zmęczenia, zwiększona potliwość ciała, bladość skóry, nudności i wymioty i zasłabnięcie to główne jego objawy. Może towarzyszyć im również nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi.

W przypadku wystąpienia opisywanych objawów należy niezwłocznie przenieść się do możliwie chłodnego i zacienionego miejsca. Konieczne jest wówczas również picie wody – małymi łykami, aż do momentu poprawienia się samopoczucia. Jeśli stan nie poprawi się w ciągu pół godziny, należy zgłosić się do lekarza, bo istnieje ryzyko, że doszło do udaru cieplnego.

Udar słoneczny to efekt nadmiernego działania promieni słonecznych na skórę głowy. Nazywany inaczej porażeniem, związany jest z przekrwieniem opon mózgowych i samego mózgu. Osoby, które dotknęła ta dolegliwość, mogą odczuwać silne bóle oraz zawroty głowy. Ich skóra może być poparzona i silnie zaczerwieniona. Możliwe jest również spotęgowane uczucie niepokoju.

W razie wystąpienia tych objawów koniecznie jest przeniesienie pacjenta w zacienione miejsce. Jeśli to możliwe, zalecana jest chłodna kąpiel i podawanie dużych ilości wody. Należy też skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poprosić o udzielenie pomocy.

Udar cieplny często mylony jest z porażeniem słonecznym. Różnica polega na tym, że jest on wynikiem długotrwałego działania wysokiej temperatury. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli towarzyszyła temu wysoka wilgotność i ograniczony dopływ powietrza. Organizm rozgrzewa się wówczas do takiego stopnia, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie obniżyć jego temperatury. Gorączka powyżej 39 st., skóra o czerwonym zabarwieniu, wilgotna lub bardzo sucha, przyspieszone, dobrze wyczuwalne tętno oraz utrata przytomności.

Jeśli wystąpią te objawy, w przeciwieństwie do opisywanych wcześniej przypadków, NIE WOLNO PODAWAĆ OSOBIE CHOREJ PŁYNÓW. Zawsze pierwszą czynnością powinno być przeniesienie pacjenta w możliwie chłodne miejsce i wezwanie pogotowia ratunkowego (nr alarmowy 112). Należy skupić się też na wykonywaniu chłodnych okładów lub chłodnej kąpieli bądź polewaniu pacjenta prysznicem z zimnej wody. Zbagatelizowanie powyższych objawów oraz nieudzielenie pomocy przez medyków może zakończyć się śpiączką lub nawet śmiercią!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama