Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 20:15
Reklama

Warto wiedzieć. Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS

Zasada ma być prosta: masz prawo do zasiłku, ubezpiecza cię urząd pracy, jesteś nieaktywny zawodowo, musisz pofatygować się do ZUS. Te zmiany mają ułatwić rządowi wykrywanie pracy na czarno i unikanie płacenia składek od pensji.
Warto wiedzieć. Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS
Autor: Aline Dassel / Pixabay

W maju w urzędach pracy było zarejestrowanych 852 tys. bezrobotnych. Z tego prawie 60 proc. pojawia się tam tylko po to, żeby się ubezpieczyć. Stąd pomysł resortu pracy na uproszczenie skomplikowanego systemu, co dzięki zinformatyzowanej rejestracji w ZUS ma dać spore oszczędności – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zresztą takie rozwiązanie od dawna postulują to najbardziej zainteresowani, czyli pośredniaki. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, dzięki temu będą mogły skupić się na osobach poszukujących pracy, a nie tych, którzy rejestrują się wyłącznie dla uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – podkreśla dziennik.

Rejestracja w ZUS pozwoli szybko zweryfikować, czy dana osoba spełnia warunki i czy np. nie dorabia na nieoskładkowanej umowie o dzieło lub nie pracuje na czarno.

Obecnie ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób. Według GUS jest nas 38,2 mln. To oznacza, że na tych zmianach skorzystałoby nawet 2 mln osób, które w tej chwili mogą nie mieć ubezpieczenia – podkreśla Rz. 

 

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama