Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 17:58
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Autobus wodorowy H2O marki Arthur Bus zaprezentował się w Chełmie

Dzisiaj o godz. 9 na dworcu byłego PKS odbyła się prezentacja autobusu wodorowego firmy Arthur Bus z Lublina. Wygląda ciekawie, ale jego cena nie jest na razie znana.
Autobus wodorowy H2O marki Arthur Bus zaprezentował się w Chełmie

-  W tej chwili jeszcze robimy intensywne testy drogowe. Mamy podłączoną odpowiednią aparaturę. Robimy pomiary, badania, próby. Potwierdzamy w zasadzie nasze założenia projektowe i konstrukcyjne dotyczące poszczególnych podzespołów. Akurat ten produkt to 12-metrowy autobus miejski. Posiada 32 miejsca siedzące plus kierowca oraz 46 miejsc stojących - mówił podczas prezentacji Rafał Słomka, członek zarządu Arthur Bus.

autobus wodorowy

Głównym źródłem energii takich autobusów jest ogniwo paliwowe, które przekształca wodór w energię elektryczną. Większość infrastruktury związanej z napędem jest umiejscowiona na dachu autobusu. Znajdują się tam również baterie. Oś napędowa, w tym przypadku silniki elektryczne, zabudowane są w każdej z piast. 

- Tankowanie autobusów firmy Arthur Bus to 15 - 20 minut mniej więcej co dwa dni. Mają one zasięg do 500 kilometrów. Uzależnione jest to oczywiście od intensywności używania układu klimatyzacji, ogrzewania, od pory roku czy warunków drogowych - dodaje Słomka.

Firma Arthur Bus zapewnia, że jest w stanie dostarczyć wraz z pojazdem pełną infrastrukturę potrzebną do tankowania wodorem.

- Nie zostawiamy klienta samego. Pod klienta jesteśmy też w stanie realizować konkretne zabudowy, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, układy i typy drzwi czy siedzenia. Pierwszy projekt ma 12 metrów, jednak będziemy się docelowo skupiać też na rozwiązaniach 10 i 18-metrowych - mówił Słomka.

Niestety, jak na razie dokładna cena takiego autobusu wodorowego nie została publicznie podana. 

- Jesteśmy w stanie określić cenę, aczkolwiek nie chcielibyśmy jeszcze oficjalnie o niej mówić. Szczególnie, że produkt ten jest tworzony pod klienta, nie do magazynu. Progi cenowe mogą być różne. W przetargu, oprócz samego autobusu, pojawia się wiele innych aspektów, które mają wpływ na cenę - komentuje Artur Słomka.

Przypomnijmy. Miasto planuje zakup 26 autobusów wodorowych. Ich dostawa przewidziana jest na lata 2024-2025. Chełm, w ramach programu Zielony Transport Publiczny, ma otrzymać na ten cel około 100 mln złotych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama