Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 03:01
Reklama

Autobus wodorowy H2O marki Arthur Bus zaprezentował się w Chełmie

Dzisiaj o godz. 9 na dworcu byłego PKS odbyła się prezentacja autobusu wodorowego firmy Arthur Bus z Lublina. Wygląda ciekawie, ale jego cena nie jest na razie znana.
Autobus wodorowy H2O marki Arthur Bus zaprezentował się w Chełmie

-  W tej chwili jeszcze robimy intensywne testy drogowe. Mamy podłączoną odpowiednią aparaturę. Robimy pomiary, badania, próby. Potwierdzamy w zasadzie nasze założenia projektowe i konstrukcyjne dotyczące poszczególnych podzespołów. Akurat ten produkt to 12-metrowy autobus miejski. Posiada 32 miejsca siedzące plus kierowca oraz 46 miejsc stojących - mówił podczas prezentacji Rafał Słomka, członek zarządu Arthur Bus.

autobus wodorowy

Głównym źródłem energii takich autobusów jest ogniwo paliwowe, które przekształca wodór w energię elektryczną. Większość infrastruktury związanej z napędem jest umiejscowiona na dachu autobusu. Znajdują się tam również baterie. Oś napędowa, w tym przypadku silniki elektryczne, zabudowane są w każdej z piast. 

- Tankowanie autobusów firmy Arthur Bus to 15 - 20 minut mniej więcej co dwa dni. Mają one zasięg do 500 kilometrów. Uzależnione jest to oczywiście od intensywności używania układu klimatyzacji, ogrzewania, od pory roku czy warunków drogowych - dodaje Słomka.

Firma Arthur Bus zapewnia, że jest w stanie dostarczyć wraz z pojazdem pełną infrastrukturę potrzebną do tankowania wodorem.

- Nie zostawiamy klienta samego. Pod klienta jesteśmy też w stanie realizować konkretne zabudowy, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, układy i typy drzwi czy siedzenia. Pierwszy projekt ma 12 metrów, jednak będziemy się docelowo skupiać też na rozwiązaniach 10 i 18-metrowych - mówił Słomka.

Niestety, jak na razie dokładna cena takiego autobusu wodorowego nie została publicznie podana. 

- Jesteśmy w stanie określić cenę, aczkolwiek nie chcielibyśmy jeszcze oficjalnie o niej mówić. Szczególnie, że produkt ten jest tworzony pod klienta, nie do magazynu. Progi cenowe mogą być różne. W przetargu, oprócz samego autobusu, pojawia się wiele innych aspektów, które mają wpływ na cenę - komentuje Artur Słomka.

Przypomnijmy. Miasto planuje zakup 26 autobusów wodorowych. Ich dostawa przewidziana jest na lata 2024-2025. Chełm, w ramach programu Zielony Transport Publiczny, ma otrzymać na ten cel około 100 mln złotych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama