Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Studenci kontra Żabka. Poszło o… zielonego hot doga

Nietypowy spór na polskim rynku handlowym. Jego główną bohaterką stała się bułka z parówką. Ale nie taka normalna, powszednia. Tylko zielona.
Studenci kontra Żabka. Poszło o… zielonego hot doga
Autor: iStock/materiały prasowe

Sprawa jest jednak poważna. Zaczęła się jeszcze w 2019 roku. To wtedy właśnie sieć popularnych sklepów Żabka ogłosiła konkurs dla studentów Kreatorzy Produktu. Współpracowała przy tym z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Celem konkursu były wymyślenie produktu, który miał trafić na sklepowe półki.

„Do konkursu swój pomysł zgłosiła na początku listopada 2019 roku trójka studentów: Helena Dwernicka i dwie inne osoby (poprosiły o zachowanie anonimowości). – Zdecydowałam się na wzięcie udziału w konkursie z wielu względów, jednym z nich był prestiż firmy, która ten konkurs organizowała. Żabka wydawała mi się wtedy poważną i cenioną firmą, od której warto się uczyć – opowiada Dwernicka” – czytamy w serwisie wirtualnemedia.pl.

Żabka Polska zapewniała, że nie wykorzysta zgłaszanych pomysłów do celów biznesowych. Zrobi tak tylko ze zwycięskim projektem, a jego autorom wypłaci 10 tys. zł nagrody.

„Jeśli jednak firma chciałaby któryś z konkursowych produktów sprzedawać, to zobowiązała się do nabycia do nich autorskich praw osobistych i majątkowych” – dodaje portal.

Studenci zaproponowali „Kumkacza”. To słodka przekąska z serem mascarpone z dodatkiem granatu, a całość była obsypana zielonym biszkoptem. Komisja konkursowa poprosiła o zmiany i ostatecznie powstał zielony hot dog. Nazwano go „Żapnapką”.

Hot dog wszedł do finału, ale konkursu nie wygrał. Tu jednak historia się nie kończy.

„Jakież było zdziwienie studentów, kiedy 25 czerwca 2020 roku Żabka zaczęła kampanię promocyjną nowości – zielonego hot-doga „Willy Zielonka”. Podobieństwo produktu do ich Żapnapki według studentów obejmuje kształt, sposób podania i skład” – podaje portal.

Studenci uważają, że to jawne wykorzystanie ich konceptu, za co nie otrzymali wynagrodzenia. Dlatego wnieśli sprawę do sądu. Domagają się przeprosin, zadośćuczynienia i opublikowanie oświadczenia wskazującego ich jako pomysłodawców zielonego hot doga.

Żabka nie zgadza się z zarzutami. Firma wyjaśnia, że Żapnapka miała bułkę o brązowej skórce, zielonym miękiszu z dodatkiem szpinaku. Tymczasem Willy Zielonka jest hot dogiem w zielonej bułce z dodatkiem szpinaku.

„(…) dokonaliśmy porównania i przeanalizowaliśmy wszystkie okoliczności, co pozwala nam jednoznacznie ocenić, że twierdzenia studentów są bezpodstawne (…)” – tłumaczy firma.

Ostatecznie zdecyduje o tym sąd. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama