Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Źródełko niepokoju. "Ingerencja w otoczenie jest zbyt duża"

Naturalne źródełka, występujące licznie na terenie gminy Wojsławice, stanowią jedną z jej głównych atrakcji turystycznych. Władze samorządu zabiegają o to, by dostęp do tych miejsc był jak najwygodniejszy. Jeden z naszych Czytelników ocenia jednak, że ingerencja w otoczenie źródełka znajdującego się w Nowym Majdanie jest zbyt duża i sprawia, że jego naturalne otoczenie zostanie bezpowrotnie zniszczone.
Źródełko niepokoju. "Ingerencja w otoczenie jest zbyt duża"

Autor: pomniki-przyrody.odskok.pl

Na terenie gminy są dwa źródełka o statusie pomnika przyrody. Jedno z nich znajduje się w odległości ok. 2,5 km na wschód od miejscowości Stary Majdan. Nisza o powierzchni 1,5 ara położona jest w wąwozie, na gruntach należących do wsi Wojsławice.

Drugie źródełko, które powinno być chronione jako pomnik przyrody, zlokalizowane jest w miejscowości Nowy Majdan. Teren źródliskowy o powierzchni 0,64 ha znajduje się w wąwozie, na północnym stoku wzniesienia o nazwie Zamczysko. Strumień wypływający z wąwozu płynie wzdłuż gruntowej drogi prowadzącej do budynku nr 9 i szosy. Dalej płynie wzdłuż ul. Grabowieckiej i wpada do Wojsławki.

Czytaj także: Znany podróżnik zakochał się w Wojsławicach. Opowiadał tam o projekcie Down the Road, który odmienił jego życie

- Źródełko jest położone na wspólnocie gruntów wsi Nowy Majdan. Nie jest to teren gminy. Współpracujemy jednak ze wspólnotą w zakresie odpowiedniego zagospodarowania tamtego terenu. Chcemy, by to miejsce odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ po deszczu tworzy się tam zazwyczaj grzęzawisko, uniemożliwiające swobodne przejście. Poza tym teren źródełka znany jest przede wszystkim miejscowym, a chcemy, by mógł być odwiedzany jako atrakcja przez turystów - tłumaczy wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski. - Osobiście kontrolowałem to miejsce i mogę stwierdzić, że źródełko nie zostało w żaden sposób naruszone - dodaje wójt. 

Nasz Czytelnik poczuł się zaniepokojony tym, że ciężki sprzęt, który wykonuje przy źródełku prace przygotowawcze, zmienił całkowicie oblicze jego otoczenia. Czy mogą być tu wykonywane? - docieka.

Czytaj także: Gm. Leśniowice. Noc świętojańska w Horodysku 

W uchwale rady gminy z 31 marca 2003 roku ochroną została objęta "nisza źródliskowa składająca się z 7 obfitych źródeł oraz kilku mniejszych wysięków. Zajęty obszar wynosi około 0,64 ha". Dokument zawiera jednocześnie dosyć klarowną listę zakazów, które powinny być respektowane przez podmiot, który nad danym miejscem sprawuje nadzór. Należą do nich m.in.: lokalizacja inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, lokalizacja nowych lub rozbudowa istniejących obiektów istotnie zmniejszających walory przyrodnicze, lub krajobrazowe, wydobywanie skał i surowców mineralnych z wyjątkiem piasku, gliny, żwiru i torfu uwzględnionych w planach zagospodarowania przestrzennego, prowadzenia trwałych odwodnień terenu powodujących degradację gleby lub szaty roślinnej oraz odwodnienia nieużytkowanych gospodarczo bagien i torfowisk, zwłaszcza śródleśnych i śródpolnych, dokonywanie zmian koryt rzecznych z wyjątkiem działań związanych z renaturalizacją stosunków wodnych, wysypywanie i zakopywanie odpadów lub innych nieczystości w miejscach nieprzeznaczonych do tego w planach zagospodarowania przestrzennego, wprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do wody i gleby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama