Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Koniec zakazu przebywania przy granicy polsko-białoruskiej

O zniesieniu czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji na Twitterze. "1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego" - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że jednocześnie wojewodowie wprowadzą zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.
Koniec zakazu przebywania przy granicy polsko-białoruskiej

Przypomnijmy, zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 miejscowościach województwa lubelskiego rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku. Początkowo wprowadzono go na trzy miesiące, do 1 marca. Następnie w lutym zakaz przebywania na obszarze przygranicznym został przedłużony do 30 czerwca.

Wcześniej, od 2 września do końca listopada, na tych terenach obowiązywał natomiast stan wyjątkowy. Takie decyzje rządzących miały związek z kryzysem migracyjnym oraz napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, wywołaną przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej z 17 listopada 2021 roku. 

Do 30 czerwca, według harmonogramu, ma powstać zapora na granicy polsko-białoruskiej. Budowa ruszyła 25 stycznia. Mur ma stanąć łącznie na 186 kilometrach granicy Polski z Białorusią. Do tej pory wykonano ponad 130 km bariery. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała we wtorek, że odbiory pierwszych odcinków już się rozpoczęły.

Jak informuje Straż Graniczna, 8 czerwca granicę polsko-białoruską nielegalnie próbowało przekroczyć 7 osób, w tym m.in. obywatele Egiptu, Jemenu i Syrii. W tym roku ujawniono 5 535 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski , a w czerwcu 152.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NikitaTreść komentarza: Dobre serce? Raczej chciala zarobićData dodania komentarza: 03.05.2024, 00:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Jak mam jechać przez Wojsławicką czy Kolejową to wybieram okrężną drogę. A na Szpitalnej to już grube przegięcie z tym zwalniaczami - tory wystarczą.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:17Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: AsdfTreść komentarza: Ale jakie są konkretnie te zarzuty?Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:11Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. Joanna Bartnik chce trzeciej tury. Złożyła protest wyborczyAutor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Ostatnio zamontowane progi są regularnie mijane środkiem drogi przez różnych cwaniaków, którzy mają w doopie nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:09Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama