Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 12:24
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Teraz małżeństwa domagają się 500 plus. Bo jak dają, trzeba brać

Do Sejmu trafiła obywatelska petycja, której celem jest wsparcie par długotrwale połączonych związkiem małżeńskim.
Teraz małżeństwa domagają się 500 plus.  Bo jak dają, trzeba brać
Autor: iStock

Rozdawnictwo w Polsce trwa w najlepsze. I wygląda na to, że coraz więcej osób chce z tego szaleństwa korzystać. Po 500 plus, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, 13 i 14 emeryturach przyszedł czas na Małżeństwo+. Do Sejmu wpłynęła petycja obywatelska, która ma nakłonić rządzących do przyznania benefitów związkom małżeńskim z długim stażem.

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich” – piszą w petycji jej autorzy cytowani przez „Fakt”.

Twórcy inicjatywy zaznaczają w piśmie, że obecnie otrzymywane przez seniorów świadczenia są zbyt niskie, żeby pokryć choćby koszty wykupowanych regularnie lekarstw. Zwracają również uwagę na nietrwałość współczesnych małżeństw.

Ministra od 500 plus chwali pomysł

Pełniąca niegdyś stanowisko ministra rodziny Elżbieta Rafalska, która wprowadziła wówczas świadczenie 500 plus dla dzieci, ocenia inicjatywę dla małżeństw bardzo pozytywnie. Jak mówi, to „piękna inicjatywa”. Jej zdaniem jest to ukłon w stronę wieloletnich związków i jednocześnie element polityki prorodzinnej.

– Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – oceniła w rozmowie z „Faktem”. – Może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie? To byłoby uhonorowanie trwałości małżeństwa – zastanawiała się.

Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w 2020 roku rozpadło się 51 tysięcy małżeństw.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama