Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 20:28
Reklama

Powiat kultywuje tradycje ludowe

Tradycyjne instrumenty i pieśni przekazywane przez pokolenia miały okazję wybrzmieć podczas eliminacji wojewódzkich do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu 2022.
Powiat kultywuje tradycje ludowe
Autor: źródło: Starostwo Powiatowe w Chełmie

Wierni dziedzictwu historii okazali się przedstawiciele kilku gmin z powiatu chełmskiego -  w konkursie bardzo dobrze wypadły zespoły z gmin Leśniowice i Rejowiec Fabryczny oraz śpiewaczki ze Żmudzi, Leśniowic i Rejowca Fabrycznego.

Entuzjazm dla działań podejmowanych przez lokalnych działaczy i twórców ludowych wyraził starosta chełmski, Piotr Deniszczuk, który podkreślił, że tradycje i zwyczaje - a w tym dorobek związany z tradycyjną muzyką - stanowi treść, sól ziemi regionu, który reprezentuje.

Gratuluję wszystkim zwycięzcom eliminacji wojewódzkich, zwłaszcza przedstawicielkom naszego powiatu chełmskiego. Jestem dumny z tego, że będzie nas reprezentować tak silna grupa. To świadczy o tym, że w naszym regionie tradycje ludowe są nadal podtrzymywane i cenimy sobie spuściznę naszych przodków. Życzę powodzenia i sukcesów w Kazimierzu – mówił starosta Deniszczuk.

Do ostatniego etapu, który będzie miał miejsce w Kazimierzu Dolnym, zakwalifikowały się następujące zespoły oraz śpiewacy: zespół Kumowianki z Kumowa Majorackiego oraz Emilię Gryniuk z Sielca, Halinę Romanowską ze Żmudzi i Marię Kociubę z Kolonii Liszno. 

W dodatkowej klasyfikacji, która wyłoniła śpiewaczki na 56. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej zwyciężyła Agnieszka Bandosz, śpiewaczka z Gołębia.

Zespoły Rakołupianki z Rakołup i Echo z Gołębia zdobyły w Lublinie wyróżnienie.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama