Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:38
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

GUS ujawnił wyniki spisu powszechnego. Oto prawda o naszym regionie

Spadek liczby mieszkańców, wzrost liczby rozwodów – m.in. tego dowiadujemy się z najnowszego spisu powszewchnego o województwie lubelskim. Sprawdziliśmy, czy miniony czas okazał się dla naszego regionu łaskawy i w jakich dziedzinach można odnotować progres.
GUS ujawnił wyniki spisu powszechnego. Oto prawda o naszym regionie
Autor: Super Tydzień Chełmski/GUS

Ogólna liczba mieszkańców naszego regionu spadła z 2 175 000 do 2 052 000. Najliczniej zamieszkane okazało się województwo mazowieckie (5 514 000). Na kolejnych miejscach czołówki uplasowały się województwa śląskie (4 403 000) oraz wielkopolskie (3 504 000).

Źródło: GUS

Okazuje się również, że nasz region jest średnio zurbanizowany – największy odsetek ludności miejskiej znajduje się w województwach: śląskim (76%), zachodniopomorskim (68%) oraz dolnośląskim (również 68 %). W lubelskim mieszkańcy miasta stanowią ok 46% ogólnej liczby ludności.

Raport pokazał również, jak bardzo się zestarzeliśmy w stosunku do wyliczeń z roku 2011. Średnia wieku przed laty wynosiła w regionie ok 38 lat, obecnie to 43 lata.

Optymizmem nie powinny napawać również dane dotyczące rozwodów – ich skala wzrosła bowiem w stosunku do 2011 dwukrotnie. Najwięcej małżeństw rozwodzi się w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim. Trend sprawdził się również w przypadku lubelskiego. Niegdyś rozwodziło się u nas ok 3,5% par, obecnie to ok 6,5%.

Źródło: GUS

 

Nieco lepiej jest z pracą – osób pracujących przybyło (o 2 000 000) i trend ten można zauważyć we wszystkich regionach, również w lubelskim.

Jeśli idzie o zasoby mieszkaniowe, to te zwiększyły się przez 10 lat o 1 845 000. Średnia powierzchnia, jaką dysponujemy w naszym województwie, to 77,5 m2, co plasuje nas pod tym względem na 5. miejscu listy (za podkarpackim, wielkopolskim, opolskim i małopolskim).

Źródło: GUS

Ogólnie dostępne lokale mieszkalne są jednak w pewnym stopniu nieużytkowane – w województwie lubelskim jest to ok 13,5%, podobną skalę odnotowuje się w świętokrzyskim, nieco więcej niezamieszkanych lokali znajduje się w małopolskim (ok 14,8%) oraz podlaskim (14,7%) z czego wnosić można, że to z tych regionów wyjeżdża najwięcej osób.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama