Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:13
Reklama

Kraj. Twierdzą, że stracili zdrowie po szczepionkach. Teraz dostają wysokie odszkodowania

Rośnie liczba wniosków o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu na Covid-219. Maksymalnie można dostać 100 tysięcy złotych.
Kraj. Twierdzą, że stracili zdrowie po szczepionkach. Teraz dostają wysokie odszkodowania
Autor: iStock

Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu po przyjęciu szczepienia na Covid-19 są wypłacane ze specjalnego funduszu. Początkowo zakładano, że do końca roku z  rekompensaty skorzysta 100-200 osób. Tymczasem już wpłynęło 880 wniosków.

– Niemal wszystkie zostały złożone na formularzu, który przygotowaliśmy. Prawie w 100 proc. przypadków zrobili to sami pacjenci, tylko 1,4 proc. wniosków wysłali pełnomocnicy. To pokazuje, że system jest prosty i przejrzysty i że może z niego samodzielnie skorzystać każdy zainteresowany pacjent. Po liczbie zgłoszeń szacuję, że dotarliśmy do większości osób, które ten wniosek miały złożyć – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Na odszkodowanie mogą liczyć pacjenci, którzy mieli po szczepionce wstrząs anafilaktyczny lub przebywali w szpitalu ponad 14 dni. – Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – wyliczył Bartłomiej Chmielowiec.

Nawet 100 tys. zł. rekompensaty

Kwoty odszkodowań, które wpłyną na rachunki bankowe poszkodowanych, są niebagatelne. Maksymalna kwota może wynosić 100 tys. zł. Za wstrząs anafilaktyczny przysługuje rekompensata w wysokości 3 tys. zł., jeśli chory trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jeżeli leczenie wymagało hospitalizacji, wartość ta wzrasta do 10 tys. zł.

– Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł – podsumował rzecznik praw pacjenta.

Najwięcej niepożądanych skutków (63,4 proc.) dotyczyło preparatu firmy Pfizer, którym wyszczepiono w Polsce aż 78 proc. populacji. 22,7 proc. dotyczyło produktu Astry Zeneki; 7,2 proc. Moderny, a za 6,7 proc. przypadków odpowiadała wakcyna Johnson & Johnson. W planach jest uruchomienie pieniędzy, z których wypłacane będą odszkodowania po kolejnych zabiegach ujętych w kalendarzu szczepień. Wkrótce ma być uruchomiony również fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania za błędy medyczne.

Czytaj też:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam 23.05.2022 00:07
czy jeszcze ktoś wierzy w te trucizny?

Adolf 20.05.2022 00:16
Ale to firma farmaceutyczna wyplaca odszkodowanie?Czy z mojego taxu.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama