Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:03
Reklama

Chełm: Siostry wolontariuszki w Interwencji

W poniedziałek, 25 kwietnia, Polsat wyemitował nagranie o bohaterkach naszego reportażu pt. "Siostrzana miłość nie zna granic". Natalia i Irena opowiedziały o swoim życiu po dwóch stronach granicy polskiej i ukraińskiej. Telewizja była w miejscach, gdzie wolontariusze pakowali dary do Odessy.
Chełm: Siostry wolontariuszki w Interwencji

- Pytania były bardzo osobiste. Nieraz się łza zakręciła w oku - mówi Natalia o występie przed kamerą. Jest wolontariuszką w Chełmie. Pomaga w organizowaniu transportów pomocy humanitarnej dla wojska i ludności w Odessie. Na miejscu w odbiorze towarów uczestniczy jej siostra Irena, także wolontariuszka.

Reportaż telewizyjny o siostrach nagrywany był w ubiegłą środę w Centrum Społeczno-Miejskim przy ul. Piotra Skargi w Chełmie. Do samochodu dostawczego zapakowano medykamenty dla żołnierzy oraz dla cywilów, opatrunki, gazy, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, konserwy, suchy prowiant, karimaty, koce, materace, artykuły higieniczne, wózki inwalidzkie i dziecięce. Pomagali w tym wolontariusze.

- Chciałam bardzo podziękować koordynatorce centrum Katarzynie Janickiej i wolontariuszom, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nie są obojętni na losy Ukraińców pozostałych w kraju, którzy bronią swojej ojczyzny - podkreśla Natalia.

Już po publikacji artykułu w Super Tygodniu Chełmskim udało się jej nawiązać współpracę z władzami powiatu chełmskiego. Dlatego też nagrania były realizowane także w Rejowcu, w budynku, gdzie miał funkcjonować powiatowy Dom Pomocy Społecznej. Gdy wybuchła wojna, otwarto tam dom dla uchodźców, gdzie trafiają dary dla Ukrainy. Za pośrednictwem Natalii i współpracujących z nią wolontariuszy, paczki niedawno pojechały także do Odessy.

- Dzięki fundacjom "Ku Przeszłości'" oraz "Małej Polsce w Nepalu", które współpracują z ośrodkiem dla uchodźców, kupiono piły do cięcia drewna, metalu i betonu wraz z dodatkowymi dwudziestoma tarczami oraz płynami i olejami, a także średniej wielkości lodówkę wraz z agregatem prądotwórczym - mówi Natalia. - W pomoc zaangażowali się starosta chełmski Piotr Deniszczuk i wicestarosta Jerzy Kwiatkowski. Do Odessy wysłano też m.in. makarony, kasze, dużo konserw mięsnych, koce, i karimaty i jednorazowe fartuchy operacyjne, a także cukier. Tego bardzo brakuje w Odessie - podkreśla Natalia.

Już po nagraniach dla Interwencji, w ubiegłą sobotę ok. godz. 15 na Odessę spadły bomby. Siostry w tym czasie rozmawiały ze sobą przez telefon. Pociski uderzyły w osiedle, na którym mieszka Irena. Zginęło 8 osób, w tym dziecko. Osiemnaście osób zostało rannych, 86 mieszkańców ewakuowano. Pociski spadły także na cmentarz...


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama