Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:39
Reklama

Kolej Plus z Chełma do Włodawy

34 projekty budowy lub modernizacji kolei zostanie zrealizowanych w ramach programu Kolej Plus. Rząd dwukrotnie zwiększył kwotę dofinansowania programu. Dzięki temu mieszkańcy doczekają się linii kolejowej Chełm – Włodawa.
Kolej Plus z Chełma do Włodawy

W środę (20 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż dwukrotnie zwiększa rządowe dofinansowanie programu Kolej Plus. Tym samym jego budżet z planowanych 5,6 mld zł wzrósł aż do 11 mld. Dzięki temu zostaną zrealizowane 34 projekty, a nie - jak wcześniej zakładano - 17. Na tej liście znalazło się połączenie kolejowe Chełm - Włodawa, jedna z pięciu inwestycji realizowanych w naszym województwie. Lubelskie jest przodownikiem w tym projekcie, ponieważ do naszego województwa trafi aż 3,5 miliarda zł.

– To absolutny rekord, jeżeli chodzi o program Kolej Plus w podziale na województwa – mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

–  Polska nie może się rozwijać tylko, jak to niektórzy nazywali wcześniej, fasadowo. Musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi, rusztu komunikacyjnego, także kolejowego – tego, co zwiększa perspektywy rozwoju właśnie także mniejszych miejscowości i terenów wiejskich – podkreślał w Janowie Lubelskim szef polskiego rządu.

Z tej informacji zadowoleni są również lokalni włodarze. Przedłużenie kolei do miasta to szansa zarówno na rozwój Włodawy, jaki i miejscowości, które znajdują się na trasie. Na swoim profilu społecznościowym burmistrz Wiesław Muszyński wylicza pozytywne strony tej inwestycji i wskazuje na ubiegłoroczną wizytę Jacka Sasina, który podpisywał w Urzędzie Miejskim we Włodawie list intencyjny w tej sprawie.

- Dobra lokalizacja przystanku pasażerskiego “Włodawa Miasto” to furtka do współpracy z przewoźnikiem realizującym dalekobieżne połączenia, wtedy otwierają się możliwości wydłużenia relacji pociągów startujących z Chełma do Katowic, Bydgoszczy, Rzeszowa czy Wrocławia. Takie połączenie dalekobieżne to korzyść dla miasta i powiatu. Jest wtedy generowany potok podróżnych, którzy są potencjalnymi turystami, co determinuje rozwój turystyki - wylicza Wiesław Muszyński i dodaje: - Lokalne połączenia kolejowe mogą stać się podstawą turystyki regionalnej. Niskie koszty, możliwość zabrania ze sobą sprzętu sportowo-rekreacyjnego i przewidywalność kursowania pociągów to poważne atuty kolei, zarówno dla turysty indywidualnego, jak i zorganizowanych grup. Ruch turystyczny jest w stanie zapełnić pociągi w weekendy i w sezonie urlopowym.

- Jest to wspaniała wiadomość dla  miasta i powiatu włodawskiego, która w rzeczywisty sposób zwiększy dostępność komunikacyjną mieszkańcom. Będzie olbrzymim udogodnieniem oraz zwiększy szansę na szybszy rozwój i pojawienie się nowych inwestorów. Modernizacja linii kolejowej nr 81 Chełm - Włodawa oraz budowa torów w pobliżu Jeziora Białego i Jeziora Glinki, kończących się stacją we Włodawie, zapewni ewidentnie korzyści gospodarcze i rozwój - nie ukrywa zadowolenia także Wiesław Holaczuk, wiceburmistrz Włodawy.

- Cieszę się, że Włodawa będzie miała dostęp do przystanku kolejowego. Dobrze, że rządzącym udało się wygospodarować środki na taką inwestycję. Na pewno przyczyni się to do rozwoju powiatu włodawskiego - komentuje starosta Andrzej Romańczuk.

Cieszą się również mieszkańcy Włodawy.

- Dzięki temu, że wreszcie dojedzie do nas kolej, będziemy mieli lepszą możliwość wyjazdu na urlop. Do tej pory trzeba było albo planować wakacje samochodem, albo z kilkoma przesiadkami na różne środki transportu. Mam nadzieję, że teraz będę mogła zabrać dzieci na przykład do Wrocławia, ale już tylko pociągiem - mówi pani Aneta.

- Epidemia i zawieszenie przez to wielu kursów prywatnych przewoźników mocno wykluczyło nasze miasto. Jak jest kilka busów na krzyż, to nie bardzo ludzie mają chęć tu przyjeżdżać. Teraz nie będą zdani na łaskę jednego przewoźnika - podkreśla pan Tomasz.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama