Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ukraińskie zwierzęta też potrzebują pomocy

Główny inspektor weterynarii zmienił procedury dotyczące wjazdu zwierząt do Polski. Dzięki temu psom i kotom łatwiej jest przekroczyć teraz granice. Dwa psy trafiły m.in. do schroniska w Pasłęku (Warmińsko-Mazurskie).
  • Źródło: News4Media
Ukraińskie zwierzęta też potrzebują pomocy
Autor: archiwum prywatne

Dwa psy, które trafiły do pasłęckiego schroniska, są już bezpieczne. – Przyjechały do nas  transportem ze schroniska spod Lwowa – opowiada Barbara Zarudzka, kierowniczka schroniska Psi Raj. – Nie znamy ich przeszłości, ponieważ nie mają żadnych dokumentów. Przywiózł je nam młody człowiek, zupełnie bezinteresownie. Jechał ze Śląska na granicę i stamtąd do nas. 

Stan wojenny w Ukrainie spowodował m.in. konieczność zmiany wielu przepisów, m.in. dotyczących wjazdu zwierząt do Polski. Główny inspektor weterynarii wydał tymczasową procedurę przemieszczania zwierząt z Ukrainy do Polski przez osoby, które nie mają kompletu dokumentów weterynaryjnych dla psów, kotów i fretek.

Pasłęckie schronisko od lat jest związane ze schroniskiem w Dniepropietrowsku (to miasto w środkowo-wschodniej części Ukrainy, położone na obu brzegach Dniepru).

– Obecnie w tamtejszym schronisku jest 630 psów. To ogromny problem. Marina, właścicielka, jest załamana. Kończy się żywność dla tych zwierząt i mimo tego, że są zebrane pieniądze na jedzenie, to nie ma gdzie go kupić. Nikt też karmy nie dowiezie do nich, ponieważ drogi są nieprzejezdne, a mosty zerwane – opowiada.

– Patrząc zdroworozsądkowo, jeżeli weźmiemy dużo tych zwierząt, a jak ich nie brać – pyta nasza rozmówczyni – to staną adopcje tu w Polsce. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że zwierzęta z Ukrainy nie są łatwe. To nie są psy, które od razu się do nas przytulą. Trzeba ogromu cierpliwości, spokoju i przede wszystkim czasu. Ludzie chcą im pomagać w dobrej wierze, ale one są tak wycofane, że nie jest łatwo się nimi zająć. Boimy się, że z czasem, zniechęceni, będą się ich pozbywać. I one będą trafiać do nas albo będą zwyczajnie wyrzucane.

Odstępstwa od standardowych wymagań dla psów, kotów i fretek określa wspomniana procedura GIW. Jeden z jego punktów precyzuje, że „za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE, należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia, tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. Kontroli spełnienia ww. wymagań dokonują funkcjonariusze celno-skarbowi”.

Szczegółowe informacje na temat przewozu zwierząt są na stronie: https://www.gov.pl/web/ukraina/przewoz-zwierzat

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama