Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 04:35
Reklama

Wystawa: Biskupi i duchowni uniccy

W kaplicy św. Mikołaja oglądać można najnowszą wystawę Muzeum Ziemi Chełmskiej prezentującą odkrycia archeologiczne w kryptach bazyliki. Ekspozycja "Biskupi i duchowni uniccy" to fragment historii naszego miasta.
Wystawa: Biskupi i duchowni uniccy

Na wystawie zaprezentowano zabytki, które niedawno wróciły do chełmskiego muzeum po konserwacji i rekonstrukcji. Są to m.in. sutanny, szaty liturgiczne, orariony, stuły, a także inne elementy garderoby, również tej bardziej intymnej, takie jak jedwabne pończochy czy rękawiczki. Na wystawie zobaczymy też elementy ubiorów świeckich.

Dzięki przeprowadzonym analizom technicznym, wiemy, skąd pochodziły tkaniny i jak są datowane.

- Większość z nich to tkaniny XVIII-wieczne, m.in. z Francji - Lyonu i Włoch. Wiemy też, że odnowiona stuła uszyta została z tkaniny pochodzącej z Chin i datowanej na XVII wiek - wyjaśnia Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej. - Ciekawym przykładem jest dosyć słabo zachowany fragment szaty liturgicznej. W technice i ornamentyce jest to tkanina turecka z końca XVI wieku.

Na wystawie zobaczyć można nie tylko szaty liturgiczne, ale również zakonserwowane fragmenty drewnianych trumien z metalowymi uchwytami.

Konserwacja została przeprowadzona w ramach realizowanego przez muzeum zadania, dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W listopadzie muzeum złożyło kolejny wniosek do ministerstwa o dofinansowanie wydawnictwa naukowego, które byłoby podsumowaniem badań prowadzonych w kryptach bazyliki w Chełmie w latach 2017–2019. 

Czytaj także: Eklektyczna płyta Eclecticów


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama