Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:51
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Wystawa: Biskupi i duchowni uniccy

W kaplicy św. Mikołaja oglądać można najnowszą wystawę Muzeum Ziemi Chełmskiej prezentującą odkrycia archeologiczne w kryptach bazyliki. Ekspozycja "Biskupi i duchowni uniccy" to fragment historii naszego miasta.
Wystawa: Biskupi i duchowni uniccy

Na wystawie zaprezentowano zabytki, które niedawno wróciły do chełmskiego muzeum po konserwacji i rekonstrukcji. Są to m.in. sutanny, szaty liturgiczne, orariony, stuły, a także inne elementy garderoby, również tej bardziej intymnej, takie jak jedwabne pończochy czy rękawiczki. Na wystawie zobaczymy też elementy ubiorów świeckich.

Dzięki przeprowadzonym analizom technicznym, wiemy, skąd pochodziły tkaniny i jak są datowane.

- Większość z nich to tkaniny XVIII-wieczne, m.in. z Francji - Lyonu i Włoch. Wiemy też, że odnowiona stuła uszyta została z tkaniny pochodzącej z Chin i datowanej na XVII wiek - wyjaśnia Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej. - Ciekawym przykładem jest dosyć słabo zachowany fragment szaty liturgicznej. W technice i ornamentyce jest to tkanina turecka z końca XVI wieku.

Na wystawie zobaczyć można nie tylko szaty liturgiczne, ale również zakonserwowane fragmenty drewnianych trumien z metalowymi uchwytami.

Konserwacja została przeprowadzona w ramach realizowanego przez muzeum zadania, dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W listopadzie muzeum złożyło kolejny wniosek do ministerstwa o dofinansowanie wydawnictwa naukowego, które byłoby podsumowaniem badań prowadzonych w kryptach bazyliki w Chełmie w latach 2017–2019. 

Czytaj także: Eklektyczna płyta Eclecticów


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama