Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Wiedza i umiejętności drogą do sukcesu

W ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030” realizowane są zadania pn.: „Warsztaty aktywizacji zawodowej dla młodzieży i dorosłych pochodzenia polskiego i romskiego” oraz „Działania podnoszące kwalifikacje zawodowe dla młodzieży i dorosłych pochodzenia romskiego”. Uzasadnioną potrzebą do powstania i realizacji projektu jest konieczność zaktywizowania środowiska romskiego, o którym panuje stereotypowe przekonanie, że nie pracują „z zasady”. Problemy beneficjentów ze społeczności romskiej zamieszkałych na terenie Chełma dotyczą przede wszystkim: niskiej aktywności zawodowej, niskiego poziomu wykształcenia, słabej umiejętności czytania i pisania, trudności w sprawnej i skutecznej komunikacji językowej ze względu na dwujęzyczność środowiska, niskiego statusu społecznego, problemów zdrowotnych, słabej integracji społecznej, dysfunkcjonalności środowiska rodzinnego i lokalnego, nieumiejętności radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, a także trudności w zgłaszaniu się do specjalistycznych instytucji pomocowych.
Wiedza i umiejętności drogą do sukcesu

Przyczynami ww. problemów jest przede wszystkim dysfunkcjonalność rodzin (słaba integracja społeczna, bezrobocie, niezaradność życiowa, brak umiejętności wychowawczych), brak umiejętności organizowania sobie czasu wolnego w sposób akceptowany społecznie, jak również wyuczone agresywne zachowanie. Ważną przyczyną występowania problemów, które dotyczą potencjalnych beneficjentów projektu jest fakt przynależności do społeczności romskiej, która ze względu na swą odmienność oraz dwujęzyczność spychana jest na margines życia. Skutkami tego stanu rzeczy jest zagrożenie izolacją społeczną i niekorzystne rokowanie na przyszłość.

Cele zajęć:

  • aktywizacja bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo Romów,

  • wzbudzenie u uczestników warsztatów aktywnego poszukiwania pracy, uaktywnienia własnych predyspozycji zawodowych, sprecyzowanie posiadanych umiejętności i ewentualnych ograniczeń, które mogą uniemożliwić wykonywanie niektórych zawodów, diagnozowanie możliwości wyboru odpowiedniej ścieżki zawodowej, niskiego statusu społecznego,

  • wzrost aktywności zawodowej społeczności romskiej z terenu miasta Chełma.

Ogólnym celem projektu jest zwiększenie szans członków społeczności romskiej w Chełmie na konkurencyjnym rynku pracy poprzez aktywizację edukacyjno – zawodową – kursy doskonalące. Niestety większość osób nie posiada prawa jazdy lub mają angielskie, które na terenie Polski nie jest uznawane.

W ramach w/w zadań zaplanowane będą warsztaty i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. W ramach projektu planuje się przeprowadzenie kursu na prawo jazdy B, kurs operatora koparko – ładowarki, cukierniczy, fryzjerski, stolarza, obsługi kas fiskalnych oraz mechanika. Ponadto dla kobiet kontynuowane są warsztaty kroju i szycia wzbogacone o zajęcia z języka polskiego i doradztwa zawodowego.

Kursy zostaną przeprowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów zatrudnionych przez firmy szkoleniowe posiadające odpowiednie certyfikaty i zgody na kształcenie. Wyżej wymienione działania pozwolą na wzrost samooceny, umiejętności i dadzą większe możliwości w znalezieniu zatrudnienia na rynku pracy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama