Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Włodawa: Znów będą leczyć chore maluchy?

Jest nadzieja, że oddział pediatryczny szpitala Włodawie znów zacznie działać – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Szpital nie przyjmuje małych pacjentów od 1,5 roku.
Włodawa: Znów będą leczyć chore maluchy?

Na taką wiadomość rodzice maluchów z Włodawy i okolic czekali od dawna. - Brak pediatrii oznacza, że musimy z chorymi dziećmi krążyć po szpitalach w regionie. Najbliższy szpital w Chełmie jest oddalony od Włodawy o prawie 50 kilometrów. To daleko, a przecież nie wszyscy mają samochody – argumentowali wiosną. Dwie zdesperowane mamy maluchów zbierały wtedy podpisy pod petycją w sprawie przywrócenie pediatrii. Nic jednak nie wskórały, bo we Włodawie od dawna brakuje lekarzy.

Sytuacja się nie zmieniła.

- Szpital w dalszym ciągu poszukuje pediatrów. Braki występują w zasadzie w każdej specjalności lekarskiej. Zatrudnimy każdego lekarza, który będzie chciał u nas pracować – powiedziała nam na początku października Elżbieta Korszla, z-ca dyrektora placówki ds. administracyjno-organizacyjnych.

W ubiegłym tygodniu wojewoda lubelski Lech Sprawka spotkał się z dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarą Marczewską i wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pediatrii prof. dr hab. Elżbietą Pac-Kożuchowską. W spotkaniu uczestniczyła też dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Agnieszka Kowalska-Głowiak. Powód? Na oddziałach pediatrycznych, które jeszcze działają na Lubelszczyźnie, zaczyna brakować wolnych miejsc. Jest źle, bo pediatria nie działa także w Zamościu, szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie i w placówce w Lubartowie.

- Prawdopodobnie od listopada uruchomione zostaną oddziały we Włodawie i Lubartowie – zapowiedział po spotkaniu wojewoda. - Jest nadzieja, że uda się tam uzupełnić braki kadrowe. Będziemy monitorować sytuację i w razie konieczności szukać doraźnych rozwiązań – zapewnił Sprawka.

Dyrekcja włodawskiego szpitala przyznaje, że szansa na uruchomienie oddziału jest, ale obietnic nie chce składać.

- Na pediatrii jest 14 łóżek. Aby oddział mógł funkcjonować, potrzeba pięciu lekarzy pediatrów II stopnia. W szpitalu funkcjonuje też oddział neonatologiczny. Dyżury są łączone, więc lekarze pediatrzy, którzy podejmą pracę na pediatrii, powinni mieć doświadczenie w pracy z noworodkami. Do obsługi oddziału potrzeba też minimum 14 etatów pielęgniarskich – tłumaczy dyrektor SP ZOZ we Włodawie Teresa Szpilewicz. I dodaje, że kierowania oddziałem mogłaby podjąć się pediatra, która przyjmuje teraz w przychodni. - W ten sposób osłabimy jednak opiekę nad dzieckiem w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Na naszym terenie nie ma lekarzy pediatrów, którzy mogliby i chcieliby podjąć pracę na oddziale. Przeważnie dojeżdżają do nas lekarze z dużych ośrodków, ale teraz i tam są braki kadrowe.

Zdaniem dyrektor Szpilewicz, trzeba zadać sobie pytanie: „co dziś jest bardziej potrzebne i ważniejsze, przyjmowanie dużej grupy dzieci przez POZ, czy przeniesienie lekarzy na oddział i osłabienie przychodni”.

- Nie da się zapewnić opieki małym pacjentom tu i tu, lekarze nie podołają. Jeśli uda się zgromadzić personel do pracy, oddział na pewno będzie funkcjonował – kwituje dyrektorka włodawskiego szpitala.

Oddział pediatryczny w szpitalu we Włodawie zawiesił działalność na początku kwietnia ubiegłego roku.

Teraz czytane: Przejechał się na kryptowalucie

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KkkTreść komentarza: Kiedy dni ChełmaData dodania komentarza: 30.06.2022, 16:17Źródło komentarza: Chełmski rower miejskiAutor komentarza: SuwerenTreść komentarza: A kiedy w końcu przywrócą do życia sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Rejowieckiej i Szpitalnej? Brawo dla gospodarzy miasta za taką opiekę nad mieszkańcami, brawo!Data dodania komentarza: 30.06.2022, 13:50Źródło komentarza: Chełm. Ostrożnie na przejściu przed deptakiem! Nie działa przycisk świateł!Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Banaszek nie lubi krytyki.... Tylko propagandę PiS należy głosić uważa. Koreański model.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:42Źródło komentarza: Chełm. Słowne potyczki między radnym Sikorą a prezydentem BanaszkiemAutor komentarza: MagdalenaTreść komentarza: Skoro awaria sygnalizacji świetlnej na skrxyżowaniu Rejowiecka-Szpitalna nadal się utrzymuje, to może w kierowanie ruchem niech włączy się policja. To jest jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Chełmie, droga tranzytu międzynarodowego. Kierowcy wielkogabarytowych pojazdów bez wyobraźni. Trzeba naprawdę nakombinować się, żeby bezpiecznie opuścić skrzyżowanie nie czyniąc szkody sobie ani innym uczestnikom ruchu. Niektórzy z nich tną przez skrzyżowanie nawet nie zdejmując nogi z gazu. W godzinach szczytu wyjazd ze szpitalnej w Rejowiecką graniczy z cudem. Ktoś powinien kierować ruchem.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 11:43Źródło komentarza: Na Rejowieckiej i Szpitalnej bez zmian. Wciąż szukają źródła usterkiAutor komentarza: IbizaTreść komentarza: Mądrze napisane. Zrobili sobie Ibize na bidnej Okunince.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 23:14Źródło komentarza: Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą
Reklama
Reklama