Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 19:49
Reklama

Chełm: Kierowco, możesz być obserwowany!

Tak ostrzega uczestników ruchu drogowego Automobilklub Chełmski i zachęca kierowców do wysyłania filmików z niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. - W ten sposób też możemy komuś uratować zdrowie lub życie, bo być może spowoduje to refleksję i rezygnację z ryzykownych zachowań piratów drogowych - mówi prezes Grzegorz Gorczyca.
Chełm: Kierowco, możesz być obserwowany!

- Pijani kierowcy stwarzają olbrzymie zagrożenie na drodze. Widząc takiego uczestnika ruchu, musimy zdecydowanie zareagować. Natychmiast powiadamiamy policję, a jeśli są takie możliwości, to w bezpieczny sposób próbujemy uniemożliwić takiemu kierowcy jazdę - podkreśla Gorczyca. - W połowie września tak właśnie postąpiło dwóch mieszkańców Chełma. Marcin Sadowski, nauczyciel i trener chełmskich zapaśników, dokonał obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy pod Rzeszowem, a kierowca busa z firmy Viki zatrzymał pijanego Mołdawianina na ul. Rampa Brzeska w Chełmie. Obaj zatrzymani mieli ponad dwa promile alkoholu we krwi.

Automobilklub Chełmski pogratulował i podziękował obu panom za wzorową postawę na drodze, przekazując im pamiątkowe plakiety.

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. W Polsce ryzyko śmierci w wypadku drogowym jest cztery razy większe niż w Norwegii, Szwajcarii czy Szwecji. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. Oczywiście największy wpływ na te statystyki mają sami uczestnicy ruchu. To ich błędy, brawura, brak wyobraźni, nieostrożność czy też po prostu głupota są praprzyczynami wypadków.

- Sposobem zmniejszenia liczby niebezpiecznych zachowań na drogach może być świadomość, że uczestnik ruchu może zostać nagrany, a nagranie przekazane policjantom, którzy przykładnie ukarzą winnego. Kierowca musi liczyć się z tym, że nawet jak w pobliżu nie ma patrolu policji czy kamery monitoringu miejskiego, to jego niebezpieczne zachowanie może trafić do mundurowych - tłumaczy Gorczyca. -  W ubiegłym roku lubelska policja otrzymała 277 takich filmików, a w tym już 304. Warto mieć w samochodzie kamerkę, choćby po to, by w sytuacji problemowej wykazać swoją rację.

Automobilklub Chełmski apeluje, by filmiki lub zdjęcia, na których widać uczestników ruchu popełniających poważne i niebezpieczne wykroczenia, bez skrupułów przekazywać policjantom. Materiały takie można przesyłać na adres sto[email protected] lub bezpośrednio do chełmskiej komendy na adres komendant.kmpcheł[email protected] Do filmików lub zdjęć należy dołączyć informacje o dacie, godzinie i dokładnym miejscu zdarzenia oraz swoje dane kontaktowe.

- Niestety, ale policja najprawdopodobniej zaprosi zgłaszającego do komendy, by przyjąć formalne zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. Dane zgłaszającego pozostaną do wiadomości policji - tłumaczy nasz rozmówca. - Jeśli ktoś będzie miał kłopot z przesłaniem materiału w formie elektronicznej, to może go przekazać fizycznie w najbliższej jednostce policji.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
miki 22.10.2021 15:16
tu "jazda na suwak" jeszcze nie dotarła - "baby" w odróżnieniu od kobiet nie wpuszczają z podporządkowanej - czasami wystarczy lekko przyhamować albo ująć gaz - karma wraca

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama