Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:03
Reklama

Naukowcy sprawdzili, czy szczepionki na koronawirusa mogą zaburzać menstruację

Wprowadzenie do obiegu szczepionek przeciwko COVID-19 budziło wiele wątpliwości wśród pacjentów. Jednym z problemów po przyjęciu dawki miało być relacjonowane przez kobiety rozstrojenie cyklu menstruacyjnego. Badacze sprawdzili, czy substancje zawarte w dostępnych preparatach mogą powodować zaburzenia miesiączkowania i płodności.
Naukowcy sprawdzili, czy szczepionki na koronawirusa mogą zaburzać menstruację
Autor: iStock

Badania wykonane zostały przez ekspertów z Illinois, a ich wynik przytoczyła i opisała na swoim facebookowym profilu wirusolog i immunolog prof. Agnieszka Szuster – Ciesielska. Jak zaznaczono w oryginalnej publikacji, przeprowadzenie analizy spowodowane było pojawiającymi się skargami pacjentek, które poddały się przyjęciu wakcyny przeciw COVID-19, po czym zauważały u siebie zaburzenia menstruacji. Rzeczona praca jest wstępną wersją publikacji naukowej.

W swoim wpisie polska profesor podkreśliła, że na zmiany w cyklu menstruacyjnym może wpływać wiele czynników, np. przewlekły stres, wzmożony wysiłek fizyczny, czynniki chorobowe lub zmiana diety. Zdarzało się jednak, że to właśnie szczepionka dawała podobne objawy. Jako przykład lekarka podała preparat podawany kobietom przeciwko durowi brzusznemu oraz HBV (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Reakcja organizmu spowodowana była wówczas wywołaniem przez wakcynę krótkotrwałego stanu zapalnego.

W badaniu przeprowadzonym przez lekarzy z Illinois udział wzięło 39 139 kobiet. Każda z nich była w pełni zaszczepiona. Analizy wykazały, że 42 proc. z nich w wyniku wakcynacji zauważyło u siebie bardziej obfite krwawienie. 44 proc. pacjentek stwierdziło, że nie zaobserwowało w tej kwestii żadnych zmian. Dane te obejmują kobiety, które miesiączkują regularnie.

Kolejną grupą poddaną analizie były pacjentki, u których okres nie występował. Niespodziewane krwawienie pojawiło się po szczepieniu u 71 proc. kobiet stosujących środki antykoncepcyjne o długotrwałym działaniu; 39 proc. pań przyjmujących hormony oraz 66 proc. będących w trakcie menopauzy.

„Zmiany w krwawieniu miesiączkowym po podaniu szczepionki przeciw SARS-CoV-2 nie są ani rzadkie, ani niebezpieczne, jednak zwracanie na to uwagi jest konieczne, aby budować zaufanie do nauki i medycyny.” – podsumowała prof. Agnieszka Szuster – Ciesielska dodając, że pojawienie się podobnych objawów, nawet jeśli związane jest ze szczepieniem, powinno skłonić pacjentki do profilaktycznych badań wykluczających inne przyczyny. „Układ rozrodczy kobiety jest elastyczny i adoptuje się do czynników stresowych w taki sposób, aby sprostać krótkoterminowym wyzwaniom, ale nie zmienić ogólnie płodności jako takiej.” – uspokoiła lekarka.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama