Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koniec z wieczornymi zakupami? Chcą skrócenia godzin handlu

Szefowi związków zawodowych handlowców nie podobało się otwieranie sklepów w niedzielę. Teraz pomysłodawca kontrowersyjnego zakazu ma nowy postulat. Chce kolejny raz zmienić ustawę i uregulować w niej godziny pracy placówek w ciągu tygodnia.
Koniec z wieczornymi zakupami? Chcą skrócenia godzin handlu
Autor: iStock

Niedzielny zakaz handlu

W 2018 roku polskie prawo zakazało otwierania sklepów wielkopowierzchniowych w niedzielę. Wyjątkiem miały być jedynie dni wyznaczone odgórnie przez rząd. Przedsiębiorcy szybko znaleźli lukę w prawie i podpisując umowy z przewoźnikami, zaczęli przekształcać swoje punkty w placówki pocztowe. Sejm zajmuje się uszczelnieniem przepisów, a tymczasem pomysłodawca niedzielnego zakazu proponuje jeszcze jedną zmianę, która w jego zamyśle ma pomóc małym, osiedlowym sklepom i przemęczonym pracownikom.

Ograniczenia w tygodniu

Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność, podczas posiedzenia parlamentarzystów wystąpił z postulatem, aby w ciągu tygodnia roboczego wprowadzone zostały ograniczenia, dotyczące godzin otwarcia sklepów. W jego ocenie niedopuszczalne jest oferowanie usług handlowych do późnych godzin wieczornych. Przedstawiciel związków zawodowych zaznaczył, że w innych krajach placówki zamykane są do godziny 21, w Polsce zaś mogą przyjmować klientów nawet przez całą noc.

Państwo odpowiada za pracowników

Jak twierdzi Bujara, pracownicy sieci handlowych funkcjonujących w Polsce są zbyt mocno obciążeni i przemęczeni wykonywanymi obowiązkami. Działacz uważa, że problemy zdrowotne tych osób odbijają się na całym społeczeństwie, ponieważ to rząd ponosi koszty leczenia, rekonwalescencji i utrzymania „kalek”. Pytany przez portal wiadomoscihandlowe.pl nie określił jednak, jakie godziny miałyby według niego obowiązywać po ewentualnym wprowadzeniu tego typu ograniczeń.

Handlowcy są przeciwni

„Nie popieramy tego pomysłu, to zła propozycja. Wydłużone godziny pracy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Szczególnie w okresie pandemii, gdy bezpieczeństwo i komfort klientów są szczególnie ważne, istotna jest możliwość zrobienia zakupów w wygodnej dla konsumenta porze dnia.” – tłumaczyła w rozmowie z Wiadomościami Handlowymi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Sceptycznie nastawiony do nowego pomysłu Bujary jest również dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

„Absolutnie jesteśmy przeciwni tego rodzaju pomysłom. Polacy przyzwyczaili się do tego, że mogą zrobić zakupy również w godzinach wieczornych, co wynika między innymi z trybu życia, zwłaszcza w większych aglomeracjach. Jako PIH bardzo wyraźnie krytykowaliśmy kwestię ograniczeń możliwości zakupów w godzinach wieczornych przy okazji wprowadzania nocnej prohibicji, która weszła w życie kilka lat temu i obowiązuje w niektórych gminach.” – wyjaśnił rozmówca portalu wiadomoscihandlowe.pl.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama