Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowy rok szkolny. Jakie zmiany, jakie nowości?

W środę rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniowie zaczną naukę stacjonarnie, a dopiero rozwój pandemii pokaże, jak długo to potrwa. Minister edukacji na razie uspokaja i zapowiada dużo zmian dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Nowy rok szkolny. Jakie zmiany, jakie nowości?
Autor: iStock

Kiedy rozpocznie się nauka zdalna lub hybrydowa? Takie pytanie zapewne stawia sobie dziś wielu rodziców. Ministerialny plan na razie jej nie przewiduje. „Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, bo my nie zajmujemy się ochroną zdrowia, tylko polityką oświatową, a po to jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, by planować ten rok szkolny, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej i także w dłuższej perspektywie czasowej nie ma zagrożenia dla kontynuowania nauki stacjonarnej. Więc jesteśmy co do tego spokojni.” ­– powiedział właśnie Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Dodał, że bierze pod uwagę wszystkie opinie, ale zaznaczył, że eksperci wskazują, iż dzieci nie są największym źródłem zakażeń.

Mimo to uczniowie wracający do szkoły powinny stosować się do rekomendacji sanitarnych. Na liście jest m.in. noszenie maseczek na korytarzach, wietrzenie sal, w miarę możliwości zajęcia na świeżym powietrzu, a na ćwiczenia fizyczne powinny skupiać się na grach niekontaktowych. W sumie jest to powrót do zasad znanych z poprzedniego roku szkolnego.

Pomoc dla uczniów

Zmian w edukacji jest więcej. Czarnek zapowiedział już program wsparcia dla uczniów. „Uczniowie, którzy źle znosili rozłąkę z przyjaciółmi, długotrwałą izolację, będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego. To był rok ograniczonej aktywności fizycznej i zaległości będzie trzeba nadrobić. Osoby, które potrzebują większego ruchu, otrzymają pomoc.” – zapowiedział minister. W ogóle w szkole ma być więcej ruchu. AWF-y w całej Polsce mają przeszkolić ok. 40 tys. nauczycieli, których zadaniem będzie organizowanie zajęć dodatkowych dla uczniów. Środki na to ma przeznaczyć ministerstwo, a mowa jest o 42 mln zł. Program jest podzielony na dwa etapy: pierwszy – Aktywny powrót do szkoły i drugi – Sport Klub.

Wychowanie patriotyczne

Kolejne miliony pochłonie projekt „Poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie szkolnych wycieczek. Warunkiem jest pojechanie do miejsc wskazanych na ministerialnej liście. Znajdują się na niej muzea, skanseny, miejsca pamięci. Jeżeli klasa uda się w wyznaczoną lokalizację, może liczyć na pokrycie części kosztów wyjazdów. Wnioski resort zacznie przyjmować już 6 września.

Podwyżki


Minister zapowiedział także podwyżki dla nauczycieli. Nie jest jednak pewne, kiedy ten plan może wejść w życie. „Projekt podwyżek i reform warunków pracy omawiamy przede wszystkim z nauczycielami i dyrektorami szkół, którzy przedstawili nam swoją wizję dojścia do wyższych wynagrodzeń. Nikt nie ma wątpliwości, że podwyżki są konieczne. Dzisiaj 2940 zł brutto dla nauczyciela, który kończy studia informatyczne czy matematyczne, to poziom, który nie zagwarantuje, że do szkół trafią jacykolwiek chętni absolwenci tych kierunków. Nie ma też jednak wątpliwości, że nauczyciel powinien być zdecydowanie bardziej dostępny dla uczniów.” – mówił w jednym z ostatnich wywiadów szef resortu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama