Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 05:47
Reklama

Delta coraz bliżej

- Na terenie naszego województwa mamy pierwszy przypadek wariantu Delta, potwierdzony badaniami laboratoryjnymi, który został wykryty w toku działań przeciwepidemicznych – poinformowała w piątek Magdalena Kaproń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Przeprowadzone zostało dochodzenie epidemiologiczne w celu odizolowania osób z kontaktu.
Delta coraz bliżej

Deltą zakażony jest mieszkaniec Białej Podlaskiej. On i osoby, które miały z nim kontakt mają zapewnioną opiekę, a ich stan zdrowia jest ciągle monitorowany. Przed zakończeniem kwarantanny mają zaproponowane badania na obecność wirusa SARS-CoV-2.

- To było do przewidzenia, że wcześniej, czy później ten wariant pojawi się w naszym województwie – mówi Marta Garmol, kierownik działu świadczeń, a równocześnie koordynatorka szczepień w chełmskim szpitalu. - Tylko patrzeć, jak dotrze i do nas.

Marta Garmol namawia do szczepień, a sanepid ostrzega, że okres wakacyjny może sprzyjać pojawieniu się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, dlatego wzmacnia nadzór epidemiologiczny. - Jako Inspekcja Sanitarna jesteśmy przygotowani, że te obce warianty będą się pojawiać - dodaje Kaproń.

Sytuacja jest stale monitorowana, a działania te muszą być wyprzedzające. - W przypadku potwierdzenia każdego pojedynczego zakażenia jeszcze nie wiemy, z jakim wariantem wirusa możemy mieć do czynienia. Dopiero na podstawie wyników sekwencjonowania ustalamy wariant wirusa SARS-CoV-2.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że wystarczy jedna chora osoba zakażona wariantem Delta koronawirusa, żeby zakazić aż od pięciu do ośmiu osób. Dodaje, że wirus utrzymuje się w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach przez kilkadziesiąt minut, nawet jeśli nie ma tam już osoby chorej.

Dlatego tak ważne są szczepienia. Żeby uchronić się przed czwartą falą, wyszczepionych powinno być co najmniej trzy czwarte społeczeństwa.

W Chełmie w pełni zaszczepionych jest blisko 23 tys. 200 osób. To niewiele ponad 37 procent mieszkańców. W mieście są dwa populacyjne punkty szczepień: w szpitalu i hali MOSIR. Zastrzyk przeciw Covid-19 można też przyjąć w kilku przychodniach. Jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson oferuje mobilny punkt szczepień przy Chełmskim Parku Wodnym.

- Zachęcam do jego odwiedzenia - namawia Marta Garmol. - Czynny jest siedem dni w tygodniu od godziny 11 do 18. Nie jest potrzebna wcześniejsza rejestracja.

W ciągu pierwszych pięciu dni preparat przyjęło ponad 300 osób. Największe zainteresowanie jest w soboty i niedziele. Wtedy jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson szczepi się około 70 osób.

- Spodziewaliśmy się, że będzie sporo chętnych – mówi Marta Garmol, kierownik działu świadczeń, a równocześnie koordynatorka szczepień w chełmskim szpitalu. To właśnie personel tej placówki zapewnia obsadę punktu. W organizacji szczepień wspomagają go strażacy oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Są też osoby, które wolą szczepić się dwoma dawkami. Na szczepienia w szpitalu w Chełmie rejestrować się można od godziny 8 do 15 pod nr tel.82 562 32 11 oraz 82 562 34 86. Ci, którzy są zainteresowani przyjęciem szczepionki w punkcie w hali MOSiR w Chełmie, rejestrować się mogą w obu miejskich przychodniach od poniedziałku do piątku w godz. 8-14: ul. Wołyńska 11, tel. 571 870 865 i ul. Połaniecka, tel. 505 626 371.

W powiecie chełmskim są dwa takie punkty. W Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy, ul. Pogodna 8, Wierzbica-Osiedle rejestracja odbywa się w dni powszednie w godz. 8-17 pod nr tel. 604 935 799 i 730 107 530. Drugi punkt jest w świetlicy wiejskiej w Kaniem w gminie Rejowiec Fabryczny. Osoby, które chcą się tam zaszczepić, mogą dzwonić pod nr tel. 577 710 600 i 883 353 964 w godzinach w godz. 8-17. W Krasnymstawie zarejestrować się można, dzwoniąc pod nr tel.: 82 5431613, 571 527 577 oraz 724 228 536 lub osobiście w budynku przychodni przy ul. Sobieskiego 4. We Włodawie rejestracja na szczepienia w punkcie szczepień populacyjnych odbywa się w godz. 8-15 pod nr tel. 508 767 074. Można też rejestrować się bezpośrednio w punktach szczepień.

Zapisy pacjentów prowadzone są również przez: całodobową i bezpłatną infolinię – 989, poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Osoby w pełni zaszczepione mogą wziąć udział w loterii. Do wygrania atrakcyjne nagrody, w tym samochody, a nawet milion złotych. By wziąć udział w losowaniu, trzeba się zarejestrować.

Teraz czytane: Nagonka na radną Jaszczuk


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: A w Chelmie chca po 8500 za m2 kosmosData dodania komentarza: 08.08.2022, 10:43Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Miki zobaczymy jak teraz będą łatane i czy w ogóle będą . Będą dobre zmiany zresztą już są !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:40Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: ChełmiankaTreść komentarza: Dziwne rzeczy , że spółka miejska jest niezależnym podmiotem jeśli chodzi o kasę . Naprawdę są powody do przechwałek że chce się zamknąć firmę tylko pieniędzy na wypłaty nie było . Wstyd panie prezydencie żeby ludzie nie mieli co do garnka włożyć . Jednak może przy następnych wyborach ludzie zmienią zdanie na temat pana i pana rządów .Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:39Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: szkoda pieniędzy na takie remonty skoro już teraz pojawiły się dziury w tych łatanych miejscachData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:53Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: stali tam do 18 - co najmniej 5 godzin blokowali drogęData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:50Źródło komentarza: Chełm. Skoda zderzyła się z mercedesem na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama