Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 06:20
Reklama

Diagności już wiedzą, jak ominą nowe przepisy

W rządzie pojawił się właśnie nowy dokument, który wzbudza emocje nie tylko wśród kierowców. To ma być broń do walki z nielegalnym podbijaniem przeglądu technicznego aut, które nigdy nie dotarły na badanie. Diagności łapią się za głowę, bo chociaż stawka za wykonanie usługi od lat pozostaje niezmienna, teraz zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Mają już jednak pewien plan, jak ominąć nadchodzące przepisy.
Diagności już wiedzą, jak ominą nowe przepisy
Autor: iStock

Walka z nielegalnymi praktykami

Choć przeglądy mają być gwarancją bezpieczeństwa podróżujących, niektórzy kierowcy od zawsze bagatelizują obowiązek wykonywania badań technicznych swoich samochodów. Mając świadomość, że pojazd daleki jest od wymaganej sprawności, część z nich rezygnuje z naprawy auta, na rzecz tańszej, nielegalnej opcji. Za dodatkową „opłatą” nieuczciwi diagności podbijają w dowodzie rejestracyjnym kolejną kratkę, chociaż do przeglądu w rzeczywistości nigdy nie doszło. Rząd chce to zmienić, i od pewnego czasu pracuje nad zmianą prawa o ruchu drogowym.

Papierek to za mało

O zmianach mówiło się od lat. Teraz jednak pomysły są doprecyzowywane, aby wkrótce mogły wejść w życie. Autokult zauważył, że pojawiła się nowa wersja nowelizacji tych przepisów. Wśród zapisów znaleźć można m.in. możliwość wykonania nowego przeglądu nawet 30 dni przed datą ważności aktualnego, bez obawy o utratę dni; podwójną opłatę za badanie wykonane z opóźnieniem dłuższym niż miesiąc oraz najbardziej kontrowersyjny punkt, który na diagnostów nałoży obowiązek fotografowania kontrolowanego pojazdu.

Co z tymi zdjęciami?

Na wieść o obowiązku robienia zdjęć, atmosfera w branży motoryzacyjnej zrobiła się naprawdę gorąca. Diagności pytali - gdzie przechowywać pliki? Jak długo? Odpowiedź na to pytanie przyszła w najnowszej wersji nowelizacji. Dokument przekazany do komitetu cyfryzacji i komitetu Unii Europejskiej wskazuje, że zdjęcia należało będzie archiwizować przez pięć lat, a za ich niszczenie odpowiedzialna będzie stacja diagnostyczna.

Co w przypadku awarii?

To szczególnie istotne pytanie, ponieważ właśnie ten wątek będzie mógł posłużyć diagnostom, którzy będą chcieli ominąć nowe przepisy. Okazuje się bowiem, że prawo uwzględni sytuacje losowe i tzw. „siłę wyższą”, na którą właściciele stacji nie będą mieli wpływu. W przypadku np. uszkodzenia twardego dysku, na którym dokumentacja fotograficzna miałaby być zapisana, nie będzie możliwe wyciągnięcie konsekwencji za jej brak. W ten sposób diagności będą mogli tłumaczyć się podczas ewentualnej kontroli, a to pozwoli tym nieuczciwym na kontynuowanie procederu nielegalnego podbijania badań technicznych.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oo 08.07.2021 17:15
eldorado się nie skończy

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: A w Chelmie chca po 8500 za m2 kosmosData dodania komentarza: 08.08.2022, 10:43Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Miki zobaczymy jak teraz będą łatane i czy w ogóle będą . Będą dobre zmiany zresztą już są !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:40Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: ChełmiankaTreść komentarza: Dziwne rzeczy , że spółka miejska jest niezależnym podmiotem jeśli chodzi o kasę . Naprawdę są powody do przechwałek że chce się zamknąć firmę tylko pieniędzy na wypłaty nie było . Wstyd panie prezydencie żeby ludzie nie mieli co do garnka włożyć . Jednak może przy następnych wyborach ludzie zmienią zdanie na temat pana i pana rządów .Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:39Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: szkoda pieniędzy na takie remonty skoro już teraz pojawiły się dziury w tych łatanych miejscachData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:53Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: stali tam do 18 - co najmniej 5 godzin blokowali drogęData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:50Źródło komentarza: Chełm. Skoda zderzyła się z mercedesem na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama