Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 03:33
Reklama

Otwarcie siłowni. Miesiące siedzenia w domu zrobiły swoje, warto zacząć ćwiczyć

Kłopoty z kręgosłupem, nadwaga, apatia. To są powody, żeby zacząć regularnie ćwiczyć. Za kilka dni otworzy się branża fitness.
Otwarcie siłowni. Miesiące siedzenia w domu zrobiły swoje, warto zacząć ćwiczyć
Autor: News4Media

Za kilka dni znów będzie można ćwiczyć w siłowniach. Według rządowego rozporządzenia, branża fitness będzie mogła przyjąć pierwszych klientów 28 maja. Z tej okazji mogą, a wręcz powinny, skorzystać osoby, które ostatnie miesiące spędziły niemal bezczynie. Siedziały w domach przy komputerach, często na niewygodnych krzesłach niedostosowanych do wielogodzinnej pracy biurowej.

Jaki jest tego efekt? Z tych pandemicznych miesięcy wychodzimy często z nadwagą, bólami kręgosłupa, apatią, zmęczeni zamknięciem w domach. Dlatego warto rozważyć zapisanie się na siłownię, basen lub inne zajęcia fitness.  Jeśli ktoś zdecyduje się na to pierwsze, musi pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym ćwiczenia będą zdrowe i bezpieczne.

Zasada pierwsza, nie zaczynajcie za szybko i za mocno. Nie jesteście w takiej formie, jak kilka miesięcy temu. Nie możecie bezpiecznie podnieść takiego ciężaru jak wcześniej. Nie pobiegniecie na bieżni tak szybko.

Zasada druga,  konieczna jest rozgrzewka i to dłuższa, trwająca nawet 20 minut. Niech to będzie rozruszanie mięśni połączone z rozciąganiem. Dlatego koniecznie w zestawie ćwiczeń muszą znaleźć się: trucht, skłony, skrętoskłony.

Zasada trzecia, kiedy przejdzie się już do treningu, trzeba pamiętać o  przerwach między ćwiczeniami, a nawet między powtórzeniami tych samych ćwiczeń. Może to być około 60 sekund. Należy i zmniejszyć liczbę powtórzeń ćwiczeń i – co nawet ważniejsze – liczbę serii. Zamiast 6 serii, które wykonują inni ćwiczący (i którzy regularnie trenowali podczas pandemii) lepiej wykonać 3.

Zasada czwarta, nie można być zbyt wymagającym. Należy raczej postawić na przygotowanie ciała do większego wysiłku trochę później. Lepiej zaakceptować, że pierwsze wizyty na siłowni, to wstęp do prawdziwych wyzwań. Ile może trwać takie przygotowanie? To sprawa indywidualna i zależna np. od tego jak ktoś spędzał czas podczas pandemii. Ale fachowcy radzą, żeby dojście do dawnej formy rozłożyć na 4 do 6 tygodni.

Zasada piąta, nie wstydźcie się poprosić o poradę trenera lub pracownika siłowni. Dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń w zależności od tego, jaki efekt chcecie osiągnąć. Jeśli problemem jest bolący kręgosłup, na pewno należy zrezygnować z ćwiczeń siłowych, czyli głównie podnoszenia ciężarów. Koniecznie trzeba postawić na trening wzmacniający mięśnie pleców.

Jeśli problemem jest nadwaga, należy wybrać lżejszy, ale dłuższy wysiłek. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia aerobowe, czyli takie, podczas których zwiększone jest tętno. Jednak ostrożnie z bieganiem, bo przy nadwadze może niekorzystnie wpłynąć na stawy kolanowe i skokowe.

Czym grozi za mocny trening? Kontuzjami. Ale to najgorszy scenariusz. Dużo powszechniejszy to tzw. "zakwasy", które mogą być tak dokuczliwe, że na dobrych kilka dni wykluczą kogoś z ćwiczeń.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama