Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rejestracja dla wszystkich chętnych

W Chełmie do ubiegłej soboty szczepionkę przeciw Covid-19 otrzymało ponad 11 tysięcy osób. Najwięcej wstrzyknięć – 7,5 tysiąca - wykonano w szpitalu. Już od najbliższego poniedziałku, 12 kwietnia, placówka będzie realizowała populacyjny program szczepień.
Rejestracja dla wszystkich chętnych

- Zakończyliśmy już praktycznie szczepienia pracowników ochrony zdrowia – mówi Marta Garmol, kierownik Działu Świadczeń Medycznych, równocześnie koordynatorka szczepień. – Kończymy szczepić nauczycieli i seniorów. Być może w tym tygodniu sfinalizujemy też szczepienia pierwszą dawką policjantów, strażników miejskich, funkcjonariuszy SOK, strażaków zawodowych i druhów z OSP.  Rozpoczniemy też szczepienia funkcjonariuszy zakładu karnego – wylicza.

W soboty szpital organizuje też ekipy wyjazdowe do osób leżących. We własnych domach zaszczepionych zostało 20 pacjentów z miasta i powiatu. Kolejne takie akcje realizowane będą 10 i 17 kwietnia.

Placówka przygotowuje się też do szczepień populacyjnych. Zapisy dla 59-latków i kolejnych roczników - jak zapowiedział minister Michał Dworczyk, rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia.

Rejestracja prowadzona będzie zgodnie z harmonogramem: rocznik 1962 – 12 kwietnia, rocznik 1963 – 13 kwietnia, rocznik 1964 – 14 kwietnia. Kolejne roczniki w następnych dniach, aż do 24 kwietnia, kiedy zarejestrować się będą mogły osoby urodzone w 1973 roku.

Tymczasem już 1 kwietnia wiele osób w wieku 40-60 lat, które jeszcze w styczniu wyraziły chęć szczepień, otrzymało skierowania na szczepienia. I nie był to primaaprilisowy żart. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że w ten sposób chce wypełnić wolne miejsca w terminarzu.

Informacja o zwiększonej puli szczepień spowodowała, że chętnych na rejestrację przez Internetowe Konto Pacjenta i „zaklepania” sobie terminu po świętach było tak wielu, że system nie wytrzymał i już przed godziną 9 przestał działać profil zaufany.

Zapowiedź zwiększonych dostaw szczepionek przeciw Covid-19, pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna i rosnące zainteresowanie szczepieniami spowodowały, że zapadła decyzja o uruchomieniu dodatkowych punktów szczepień. Mają rozpocząć pracę w przedostatnim tygodniu kwietnia.

Takie punkty mają powstać również na terenie województwa lubelskiego. - Zasadniczym elementem tego projektu jest wyłonienie w każdym powiecie co najmniej jednego masowego punktu. Minimalne założenie to zdolność do zaszczepienia 800 osób w ciągu tygodnia na 10 tys. mieszkańców – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Dodał, że możliwe będzie uruchomienie takich punktów również w zakładach pracy, jeśli co najmniej 500 osób tam zatrudnionych zgłosi chęć zaszczepienia się.

Przy wyborze miejsca masowego punktu ważne jest, aby możliwe było wykonanie dużej ilości szczepień, a także zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego. W pobliżu powinien być też parking dla samochodów pacjentów.

W celu skoordynowania współpracy przy tworzeniu punktów szczepień masowych na terenie województwa lubelskiego, wojewoda lubelski powołał zespół z wojewódzkim koordynatorem. Liczy on 12 osób.

Jak podkreślił Lech Sprawka, jeżeli potwierdzą się wszystkie deklaracje ze strony firm dostarczających szczepionki, uruchomione zostaną masowe punkty szczepień i rozwinięta będzie dotychczasowa sieć punktów (aktualnie w województwie lubelskim jest ich około 430), do końca sierpnia możliwe jest zaszczepienie przeciw Covid-19 wszystkich chętnych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama