Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:37
Reklama

Kultura rusza z kopyta

Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki zaprosiło wszystkich chętnych na zajęcia z krav-magi. Mają być też tańce, śpiewy i zajęcia w pracowni twórczej i klubie szachowym. Chętnych nie brakuje, ale trzeba czekać na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią.
Kultura rusza z kopyta

Treningi z krav magi będzie prowadził miejscowy ksiądz, wikariusz Łukasz Boguta. To człowiek orkiestra, jak mówią o nim miejscowi. Jest zapalonym strażakiem ochotnikiem, bardzo aktywnym w swojej parafii w Wojsławicach. Wspiera wiele akcji, a przy tym jest bardzo skromny. 

Zajęcia kierowane są do każdego, bez względu na płeć i wiek. Uczestnikami mogą być również osoby spoza gminy Wojsławice. Zapisy już się zakończyły. Chętnych było ok.  35 osób. To zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe w przedziale wiekowym od 5 lat do 50. 

- Zajęcia będą odbywały się po zniesieniu obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Zostaną utworzone różne grupy wiekowe. Wszelkie szczegółowe informacje będą pojawiać się na naszym profilu na Facebooku oraz stronie internetowej - informuje Katarzyna Radomska z GCKSiT Wojsławice.

To nie koniec atrakcji. Gminna placówka kultury rozszerza ofertę kulturalną i animacyjną. Wkrótce pojawią się ogłoszenia o zapisach na nowe zajęcia do  Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Ziemi Wojsławickiej oraz do Klubu Tańca Towarzyskiego. Będą też zajęcia wokalne i w pracowni twórczej. Powstanie też klub szachowy, sekcja badmintona i szkółka piłkarska. Planowane są również zajęcia z tenisa ziemnego, bowiem w Wojsławicach powstaje kort tenisowy.

 - Mamy zamiar tworzyć własne projekty, widowiska, inscenizacje oparte na lokalnej społeczności, inspirowane np.  legendami i historią. Przygotowujemy już Wieczór Chwały, który był moim pomysłem, stworzonym 8 lat temu w Chełmie - mówi dyrektor GCKSiT Małgorzata Paździor-Król.

Plany rozpisane są już na najbliższych kilka miesięcy. Już teraz mówi się o projekcie "Wakacyjnie i muzycznie Szlakiem Trzech Kultur". Będzie to cykl koncertów w synagodze, cerkwi i kościele. I tak np. 12 czerwca w kościele pw. św. Archanioła w Wojsławicach wystąpi Krzysztof Napiórkowski z zespołem.  Koncert będzie dedykowany pamięci księdza Stanisława Mysakowskiego z Wojsławic. W Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej, która mieści się w dawnej synagodze, powstaje wystawa poświęcona jego życiu.

Jest też przygotowywana oferta koncertowa. W Niedzielę Palmową, 28 marca wystąpi Marcin Styczeń,  prezentując utwory z książki Ernesta Brylla pt. „Golgota Jasnogórska". To będzie piękny i wzruszający wieczór. Natomiast 18 kwietnia odbędzie się na koncert Janusza Radka.

GCKSiT w Wojsławicach rozpoczyna również działalność filmową. Od kwietnia rusza Filmowy Klub Wędrowycza. Będzie nawiązywał do kultury filmowej w Wojsławicach. W latach 80-tych w budynku domu kultury funkcjonowało Kino Mewa, a później Kino Bałtyk. Filmowy Klub Wędrowycza przyjął swoją nazwę od bohatera książek Andrzeja Pilipiuka - Jakuba Wędrowycza, którego przygody znane są w całej Polsce, a rozgrywają się w gminie Wojsławice. Będzie promował kino polskie oraz najciekawsze pozycje kina światowego.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama