Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Krasnostawscy terytorialsi

Chociaż pandemia trwa już prawie rok, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej nie brakuje zaangażowania i chęci do niesienia pomocy. Przydziału obowiązków nie traktują w kategorii rozkazów. Świadczy o tym fakt, że niektórzy biorą nawet bezpłatne urlopy, aby być tam, gdzie mogą być potrzebni, nabywać nowych doświadczeń, czy po prostu spełniać się w służbie drugiemu człowiekowi.
Krasnostawscy terytorialsi

Krasnostawscy terytorialsi należą do 242 kompanii lekkiej piechoty, która liczy ponad 100 żołnierzy zamieszkujących powiat krasnostawski i okolice. Wchodzą w skład 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

- W przeciwdziałanie pandemii dzienne zaangażowanych jest ok. 30 żołnierzy. Wszyscy zostali przeszkoleni m.in. z zakresu pobierania wymazów, dekontaminacji pomieszczeń i kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi por. Michał Kobos z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie.

Lista przedsięwzięć realizowanych przez 242 klp podczas pandemii COVID-19 jest długa. Na początku pomagali osobom starszym i niepełnosprawnym, dostarczając zakupy i posiłki w ramach Banku Pomocy Społecznej funkcjonującym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie. Gdy pojawiały się ogniska choroby w domach pomocy społecznej w Bończy, Surhowie, Żułowie, Krasnymstawie, Ostrowie Krupskim i Stężycy Nadwieprzańskiej, brali udział w czynnościach opiekuńczych i porządkowych. 

Żołnierzy WOT można cały czas spotkać w krasnostawskim szpitalu. W specjalnie wydzielonej strefie przed oddziałem ratunkowym udzielają medykom i pielęgniarkom wsparcia w zakresie wstępnej segregacji pacjentów. Zajmują się również pobieraniem wymazów w punkcie drive-thru. Ponadto zaangażowano ich do prac malarskich, remontowych, pomocniczych i wyburzeniowych w pomieszczeniach starego oddziału pulmonologicznego, które adaptowane są na potrzeby izolatorium dla osób zakażonych.

W ubiegłym roku terytorialsi prowadzili wspólne patrole z policjantami, dostarczali posiłki dla kombatantów w Krasnymstawie w ramach akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” oraz pomagali przy organizacji miejsc do izolacji w mieszkaniach chronionych w Stryjowie. Z ich wsparcia korzystały także ośrodki pomocy społecznej w Krasnymstawie, Kraśniczynie i Żółkiewce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama