Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Włodawa: Mętnieje perła Lubelszczyzny

Jak tak dalej pójdzie, to niedługo Jezioro Białe w Okunince może zostać wyłączone z użytkowania turystycznego. Powodem jest pogarszająca się w zastraszającym tempie jakość wody.
Włodawa: Mętnieje perła Lubelszczyzny

Te niepokojące informacje znalazły się w raporcie o stanie gminy. Radny Andrzej Lis pytał wójta Dariusza Semeniuka, co zamierza uczynić, aby uratować jezioro, które bądź co bądź przynosi gminie spore dochody do budżetu, a poza tym promuje powiat włodawski.

- Jeszcze kilka lat temu woda miała pierwszą klasę czystości, a dziś ma już trzecią klasę. Za 2-3 lata woda może nie nadawać się do kąpieli – mówił Lis.

O tym, że jezioro ulega szybkiej degradacji, przekonywał też radny Dariusz Makarewicz. - W ubiegłym roku na jednym z gminnych kąpielisk mieliśmy wodę w stanie doskonałym, zaś na drugim w stanie dobrym. W tym roku na obydwu jest jedynie stan dobry.

Zdaniem wójta, to problem nie tylko gminy Włodawa, bo stan wód w jeziorach na terenie całego kraju się pogarsza. Władze powiatu włodawskiego, aby ratować nasze jezioro, wprowadziły w poprzedniej kadencji zakaz używania łodzi z napędem motorowym.

- Teraz mówi się, że przyczyną jest zbyt duża liczba turystów oraz olejki, którymi wczasowicze smarują się na plaży, a potem wchodzą do wody – tłumaczy Semeniuk.

- Nie zakażemy turystom smarowania się olejkami, bo byłoby to kuriozum na skalę światową. Wszyscy podkreślają natomiast, że szaletów w Okunince jest za mało, a w tych, które są, trzeba zapłacić. Ludzie załatwiają więc potrzeby, gdzie popadnie, byle nie zapłacić. Kolejna rzecz to betonowanie terenu wokół jeziora. Chodniki, drogi, ścieżki – to wszystko ładnie wygląda, ale konsekwencją tych działań jest to, że większa ilość wody spływa z obwodnicy do jeziora, a wraz z nią wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli tego nie powstrzymamy, to za chwilę wszystkie działki, domki i pensjonaty będą niewiele warte – przekonywał Makarewicz.

Sekretarz gminy Marta Wawryszuk potwierdziła, że sprawa jest tak bardzo poważna, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może w najbliższych latach nie zgodzić się na utworzenie kąpielisk w Okunince. Jeśli w Jeziorze Białym nie będzie można się kąpać, to nikt do Okuninki nie przyjedzie. Lokalni przedsiębiorcy zbankrutują, a gmina straci spore wpływy z podatków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Terra 24.08.2019 19:14
To w sumie b.dobrze że mętnieje woda...wyniesie się z naszego jeziora patologia i majæc nadzieje że więcej nie powróci przyroda odpocznie.Ręce opadają-co zrobiono z pięknego jeziora! Won wszyscy pijusy,brudasy,łajdacy i wszystko co patologiczne-nienormalne ! Won z jeziora i nie wracać ! Precz i nie wracajcie !!!

Jan z Sosnowca 03.07.2021 20:48
I co teraz bo właśnie wybierałem się do Okuninki na 2 tydodnie w sierpniu 2 osoby poważne,ostatnio byłem za czasów komuny z rodziną w ośrodku ,było fajnie i mam jeszcze dyplom za 1 w ping ponga ale jak brudne jezioro to teraz nie wiem

Zbyszek 11.07.2019 22:32
Sami do tego doprowadzamy,niszcząc środowisko naturalne po przez swoje zachowanie i postępowanie.Wina za ten stan rzeczy leży po stronie władz gminy i turystów.Okuninka nie jest przygotowana na przyjęcie tak dużej ilości turystów,brak miejsc parkingowych,brak infrastruktury przy kąpieliskach(prysznice,toalety...)totalny chaos i bałagan.Stada pijanych grup przemieszczających się w każdym kierunku,załatwianie potrzeb fizjologicznych gdzie popadnie,przepełnione pojemniki na śmieci,Mógłbym tak jeszcze długo wymieniać ale i tak nic nie zmienię.Jezioro Białe przy tak intensywnej ekspansji turystów i przy braku inwestycji władz regionu w poprawę jakości wody jak i środowiska stanie się nic nie znaczącym akwenem wodnym.

Bydgoszcz 10.07.2019 20:06
Bylismy w okunince 22.06-29.06 przez pierwdze 4 dni woda krystalicznie czysta , pozniej widac bylo jak na powierzchni wody plywaja tluste plamy. Przeklenstwem sa olejki i inne smarowidla. Prawda jest taka ze te olejki wcale nie chronia skory. Wystarczy rozsadne opalanie, z umiarem. Zastanowmy sie nad tym . Albo olejek albo czysta woda w Białym.

mieszkaniec 10.07.2019 15:41
Park miejski rowniez traci swoj blask. To jest duze szambo za sprawa odchodow wron, szczegolnie po deszczu. Z parku smierdzi fuu,fuu.

Anonim 10.07.2019 11:35
Bardzo się z tego cieszę. Może w końcu Okuninka przestanie być wylęgarnią patologii i stanie się takim miejscem jak wiele lat temu, gdzie można było spokojnie odpocząć, niekoniecznie kąpać się w jeziorze. Teraz idąc chodnikiem trzeba wysłuchiwać tych patoli naćpanych i Bóg wie co jeszcze, oglądać tępe dzidy, które zamiast odpocząć przyjeżdżają dupskiem kręcić i sponsorów szukać. Jezioro samo się już broni przed tym całym syfem, bo nikt nie potrafił docenić uroku Okuninki takiej jaką była.

M 09.07.2019 22:49
Zbyt mała ilość Sielaw w jeziorze.

znawca 12.07.2019 08:34
Bzdury piszesz. Sielawa nieodławiana właśnie zanieczyszcza jezioro.

skrzy 09.07.2019 22:07
Pewnych procesów erozji raz rozpoczętych już nie zatrzymamy.

turysta 09.07.2019 21:45
4 lata temu już o tym mówiłem. Brak szeroko dostępnych, czystych i bezpłatnych toalet przy plażach robi swoje. Kilka metrów sześciennych przetrawionego piwa ląduje dziennie w wodzie. Ratunkiem może być takie lato jak mamy teraz :-)

L 09.07.2019 18:29
Niestety. To jezioro już umarło kilka lat temu i już nic tego nie zmieni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama