Nasze gminy na czarnej liście

  • 03.01.2019, 09:24
  • MP
Nasze gminy na czarnej liście
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej opublikowała listę 100 gmin i miejscowości, w których pracownicy socjalni zarabiają najmniej. Nie brakuje tam również miejsc z naszego regionu. Kolejnym etapem tej akcji ma być skierowanie tej informacji do poszczególnych włodarzy, wraz z apelem o podwyżkę wynagrodzeń.

Socjalni zarabiają za mało?

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej podała "czarną listę" wynagrodzeń do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej. W ten sposób związkowcy chcą, aby pracownicy pomocy społecznej mogli dokonywać świadomego wyboru, podejmując zatrudnienie.

- Każdy z włodarzy wskazanych miejscowości będzie jednak mógł zadbać o to, by nazwa jego gminy zniknęła z "czarnej listy" - dodają w komunikacie. - Wystarczy, że miejscowy samorząd wykaże, iż podjął realne i konkretne działania zmieniające faktyczne uposażenie pracowników pomocy społecznej. Informację o powyższym opublikujemy na naszych stronach.

Lista powstała w oparciu o dane z pierwszego półrocza 2018 r. Jest na niej 100 gmin, w których średni poziom wynagradzania pracowników socjalnych jest najniższy w Polsce. Na liście widnieją także gminy z powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego: Dubienka, Rejowiec Fabryczny, Siennica Różana, Włodawa oraz miasto Rejowiec Fabryczny i Włodawa. 

Niedowierzanie i weryfikacja

Jak na "czarną listę" zareagowali samorządowcy z naszego regionu? Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński nie krył zaskoczenia, że taki ranking w ogóle powstał.

- Wynagrodzenie w jednostkach samorządowych w naszym mieście ogólnie nie jest najwyższe. Ale każdego roku staramy się je stopniowo zwiększać, w przyszłym roku również mamy takie plany. Mam nadzieję, że dzięki temu zostaniemy skreśleni z tej listy - dodaje z uśmiechem.

Równie zaskoczony listą był wójt gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisław Krupa. Sprawę skomentował krótko, że musi zapoznać się dokładnie z danymi, na podstawie których powstała, bo pracownicy socjalni w gminie nie zarabiają najgorzej. Burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys poddał listę w wątpliwość i wraz z pracownikami urzędu zweryfikował poziom wynagrodzeń. Okazało się, że pokazana statystyka jest nieaktualna, ponieważ wynagrodzenie zasadnicze już znacząco wzrosło.

- Wynagrodzenie zasadnicze jest tylko jednym ze składników wynagrodzenia brutto pracownika socjalnego i nie odzwierciedla pełni zarobków pracownika - wyjaśnia Katarzyna Szokaluk, główna księgowa MOPS w Rejowcu Fabrycznym. - W czasie, kiedy było pytanie, czyli w czerwcu 2018 r., płaca zasadnicza wynosiła 1982,50 zł, a obecnie jest to kwota 2656,67 zł. W czerwcu wynagrodzenie całkowite brutto wyniosło zaś 2669,83 zł, a obecnie wynosi 3208,10 zł.

Krystyna Deniusz-Rosiak, wójt gminy Dubienka, również mówi, że są to dane nieaktualne. - Nasi pracownicy socjalni otrzymali 14-procentowe podwyżki w październiku, a dane federacji opisują stan z końca czerwca. Sądzę więc, że po aktualizacji tego rankingu naszej gminy już by tam nie było.

W gminie Włodawa są planowane podwyżki, zarówno dla pracowników socjalnych, jak i urzędników.

- Podwyżki te są zapewnione w budżecie na przyszły rok - przekazała nam Marta Wawryszuk, sekretarz gminy. - W przyszłym roku mamy również plany inwestycyjne obejmujące m.in. dwa ważne projekty. Tym samym musimy podzielić fundusze według priorytetów.

Wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura powiedział, że dane z czarnej listy są już nieaktualne, ponieważ pracownicy socjalni dostali podwyżki w ostatnim kwartale roku.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Oliwia
Oliwia 03.01.2019, 09:55
Patologia na socjalu ma więcej niż ci uczciwie pracujący ludzie.

Pozostałe