Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Gm. Rejowiec: Ocalić mogiłę powstańców

Michał Mazurek, autor niedawno wydanej książki pt. "Historia miasta i parafii odkryta", poświęconej przeszłości Rejowca, podjął się ważnego zadania. Chce doprowadzić do odnowienia w Hruszowie, jego rodzinnej miejscowości, zbiorowej mogiły Polaków, którzy - jak podejrzewa - polegli w jednej z bitew powstania styczniowego.
Gm. Rejowiec: Ocalić mogiłę powstańców

Hruszowska mogiła ma formę kurhanu i najprawdopodobniej są w niej pochowani powstańcy, którzy zginęli w bitwie pod Żulinem 27 stycznia 1863 r. Znajduje się na małej wyspie otoczonej podmokłym terenem i krzakami. Michał Mazurek kilkakrotnie próbował się tam dostać, ale udało mu się do niej jedynie zbliżyć.

- Boli mnie, że to miejsce jest tak zaniedbane, a bardzo bym chciał, żeby nie odeszło w zapomnienie, bo to ważny fragment polskiej historii - mówi. - Rozmawiałem już o tym z naszym burmistrzem i proboszczem. Byłem również w lubelskim oddziale IPN, ale oni zajmują się miejscami pamięci, które powstały po 1917 r. Zgłosiłem więc temat do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Jak przekazał nam Dariusz Nowakowski, starszy inspektor wojewódzki w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa LUW sprawa jest toku. Dodał też, że dopiero kiedy wszelkie okoliczności związane z miejscem w Hruszowie będą zbadane, zostaną podjęte konkretne decyzje oraz przygotowane odpowiednie dokumenty.

Na współpracę w tej sprawie jest także otwarty miejscowy samorząd.

- Chcemy odtwarzać historię i przypominać kolejnym pokoleniom o wydarzeniach związanych z historią Polski i naszym regionem - zaznacza burmistrz Rejowca Tadeusz Górski. - Spróbujemy odbudować krzyż, postawić tablicę informacyjną i uporządkować teren, żeby miejsce było dostępne dla wszystkich. Co prawda, mogiła ta znajduje się na terenie prywatnym, ale myślę, że nie będzie kłopotu z dogadaniem się z właścicielem.

Michał Mazurek kurhan odkrył kilkanaście lat temu. Rozmawiał wtedy z bratem na temat jego pracy maturalnej poświęconej powstaniu styczniowemu. Niedawno powrócił do próby ratowania mogiły.

- Chciałbym zobaczyć ją z bliska i dać tę możliwość innym osobom, którym bliska jest lokalna historia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: GabrysiaTreść komentarza: Albo gość mieszkać na kocią łapę ale tak to na Kredowej u Brata AlbertaData dodania komentarza: 07.05.2024, 11:57Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Kamil Ślimak vel kamilŚ limaKTreść komentarza: Szkoda, że organizatorka tej szopki pod szkołą nie ma cywilnej odwagi podpisać się z imienia i nazwiska. Zamiast tego wkręca uczniów i absolwenta w tę jakby nie patrzeć szopkę. Szkoda również, że nie była taka chętna do organizowania podobnych szopek w latach ubiegłych :)Data dodania komentarza: 06.05.2024, 18:42Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama