Rejowiec: Koła gospodyń czeka reforma

  • 10.09.2018, 08:24 (aktualizacja 17.09.2018, 08:14)
  • DBEZ
Rejowiec: Koła gospodyń czeka reforma
131 zarejestrowanych kół gospodyń wiejskich działa na terenie powiatów chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego. Organizują imprezy, karmią ludzi na festynach, sprzedają rękodzieło. Coraz częściej o ich dochody upomina się skarbówka, a sanepid sprawdza, co produkują i jak to przechowują.

Legalnie działające koła gospodyń wiejskich zarejestrowane są w związku rolników, kółek i organizacji rolniczych i traktowane jako związek zawodowy. Mają one swoje regulaminy, legitymacje, deklaracje członkowskie, zarząd i komisje rewizyjne. Prowadzą zeszyty z przychodami i rozchodami. Nie płacą podatków, bo działają jako organizacje pozarządowe na rzecz lokalnej społeczności, a nie dla zysków. Do niedawna nikt nie miał do tego zastrzeżeń.

- Każdy obywatel powinien płacić podatki, ale czy te koła są jedynymi ostatnimi organizacjami, które ich nie płacą? - zastanawia się Jan Rudnicki, prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

 

 Co nam wolno?

W ubiegłym tygodniu zorganizowano spotkanie dla przewodniczących kół gospodyń wiejskich na temat stosowania przepisów dotyczących wymogów sanitarno-epidemiologicznych w odniesieniu do przygotowywanych i sprzedawanych na dożynkach i festynach potraw regionalnych. Były na nim obecne przedstawicielki urzędu skarbowego i sanepidu. Współorganizatorką była radna powiatowa Dorota Łosiewicz, dyrektorka GOK-u w Rejowcu.

- Żadne koło nie robi czegoś dla własnego zysku. Chcemy wiedzieć, jak legalnie zarobić, by potem te pieniądze wydać na cele społeczne - mówi Łosiewicz.

- Inspiracją dla tego spotkania był incydentalny przypadek podczas Święta Pszczoły. My wiemy, że nalewek sprzedawać nie wolno, ale dziewczyny trochę poszalały i akurat pech chciał, że zostały namierzone. Takie przypadki zdarzają się raz, dwa rocznie w skali kraju - wspomina Rudnicki.

Przestrzegł on gospodynie, by nie wystawiały na stoły nalewek, bo grozi to mandatem albo skierowaniem sprawy do sądu. Urzędnicy wyjaśnili, że w takim przypadku, już od pierwszej sprzedaży, niezbędna jest kasa fiskalna. Również wtedy, gdy gospodynie nie handlują alkoholem, mogą natknąć się na kontrole i narazić na nieprzyjemności. Obecne na spotkaniu pracownice urzędu skarbowego zachęcały przedstawicielki kół do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. Wszelkie składki, darowizny i dochody z handlu stanowią przychód, który powinny wykazywać. Możliwości zarejestrowania się jest wiele. Mogą one działać na przykład jako stowarzyszenie. Dotąd tego unikały ze względu na formalności.

- Jest z pewnością kilkanaście kół, które pięknie rozwijają swoją działalność i powinny się zarejestrować dla swojego spokoju i raz w roku złożyć prościutkie sprawozdanie. Macie prawo wykazać wszelkie koszty prowadzonej działalności - podsumowuje Rudnicki.

Oznaczałoby to, że koła gospodyń będą musiały prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów.

 

Formalności zabiją inicjatywę

- To wszystko prowadzi do zniszczenia naszej działalności - martwią się gospodynie. Wielu szefowym kół trudno jest namówić koleżanki do upieczenia sernika i wyjazdu na festiwal. - Jak teraz mamy im powiedzieć, że trzeba brać faktury, dokumentować wydatki i się rozliczać? - dziwią się przewodniczące kół.

Pod uwagę muszą brać również wymogi sanepidu. Jasno powiedziano na spotkaniu, że wszystkie panie, które przygotowują żywność i ją sprzedają, a nawet te, które tylko stoją na stoisku, muszą mieć książeczki zdrowia.

Gospodynie odpowiadają za ewentualne zatrucia klientów. Dlatego w trakcie festynów produkty łatwo psujące się, a więc garmażeryjne, mięsne, powinny być przechowywane w torbach chłodniczych. Nie dotyczy to żywności wysokiego ryzyka tj. ciasta z kremem, które muszą być trzymane w odpowiednio niskiej temperaturze, jakiej nie da się utrzymać w takich torbach. Lepiej na festyn nie zabierać takich ciast, a zwłaszcza kremów z surowym jajkiem. Ponadto żywność na stoisku powinna być przykryta, a gospodynie czysto i schludnie ubrane.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe