Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Krótka kampania, zacięta walka

Premier ogłosił termin wyborów samorządowych. Od tej pory oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. Prezydentów, burmistrzów i wójtów, a także radnych wybierać będziemy w niedzielę, 21 października. Dwa tygodnie później odbędzie się druga tura wyborów tam, gdzie nie zostaną one rozstrzygnięte.
Krótka kampania, zacięta walka

W związku z ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych wyznaczono również kalendarz wyborczy. Do 27 sierpnia wyborcy powinni poznać podstawowe informacje na temat okręgów wyborczych, ich granic, numerów, a także liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Z kolei osoby zainteresowane kandydowaniem do tego czasu muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. 6 września mija termin zgłaszania komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, z kolei do 11 września komisje te muszą zostać powołane.

Do północy 16 września komitety maja obowiązek zgłosić terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych. W przypadku ubiegających się o stanowisko prezydenta, burmistrza czy wójta obowiązuje termin 26 września. Kandydatury zgłaszane są do komisji gminnych.

Co ważne dla wyborców, do 6 września osoby niepełnosprawne muszą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille`a.

 Tegoroczne wybory samorządowe oznaczają kilka istotnych zmian. Po pierwsze, nowi włodarze miast i gmin będą mogli sprawować swoje funkcje tylko przez dwie kadencje. Kadencja samorządowa potrwa za to nie cztery lata, jak dotychczas, a pięć. Kolejne novum to głosowanie korespondencyjne, zarezerwowane tylko dla osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowelizacją ordynacji wyborczej, znak "x" stawiany na karcie do głosowania to "co najmniej dwie przecinające się linie", co w założeniu autorów ma zmniejszyć liczbę głosów nieważnych oddanych w wyborach. Dopiski zaś i inne znaki "namalowane" przez wyborcę na karcie do głosowania poza kratką, jak również wkraczające w obręb kratek, mają nie mieć wpływu na ważność głosu.

 

Czy to już wszyscy kandydaci?

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów swoich kandydatów na prezydenta Chełma zaprezentowały cztery komitety. Komitet Zjednoczonej Prawicy wystawił Jakuba Banaszka, koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej reprezentuje w wyścigu na to stanowisko Dariusz Grabczuk. Kandydatka Polskiego Stronnictwa Ludowego to Justyna Manasterska-Raszka.Również obecna prezydent Chełma Agata Fisz ogłosiła już oficjalnie, że będzie ubiegać się o reelekcję. Wszystko wskazuje na to, że w tej walce wystartuje także Paweł Białas reprezentujący Kukiz 15. Oficjalnie jednak nikt tego nie potwierdził. Do wyborów samorządowych przygotowuje się również Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm. Kto zmierzy się z Agatą Fisz, jeszcze nie zdecydowano.

 

Listy silne jedynkami

Podobnie jak w latach ubiegłych, miasto Chełm podzielone jest na cztery okręgi. Z okręgu nr 1 (os. Śródmieście i Rejowiecka) do rady wejdzie sześć osób. Na okręgi nr 2 (os. Zachód, Słoneczne, XXX-lecia) oraz nr 4 (os. Dyrekcja Dolna, Dyrekcja Górna, Cementownia) również przypada po sześć mandatów. Z okręgu nr 3 (os. Działki, Kościuszki) do rady wejdzie pięć osób.

Nie wszystkie komitety wyborcze chcą już pochwalić się nazwiskami liderów na listach do rady miasta. Informacji nie udziela na razie m.in. Prawo i Sprawiedliwość. Trudno jednak sobie wyobrazić listy partii bez Mirosława Czecha czy Longina Bożeńskiego, dotychczasowych radnych PiS. W koalicyjnym komitecie PO i Nowoczesnej na pewno "jedynką" będzie szefowa struktur miejskich Małgorzata Sokół. Liderem kolejnego okręgu ma być kandydat na prezydenta Dariusz Grabczuk. Prawdopodobnie jedną z list otwierać będzie Tomasz Kazimierczak.

Prezes grodzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego Józef Górny zapewnia, że nazwiska liderów list, ale i poszczególnych miejsc, zdradzi dopiero po konwencji ludowców. Ta ma się odbyć prawdopodobnie pod koniec sierpnia. 

Listy ma już niemal gotowe ugrupowanie Kukiz 15`. Liderem w okręgu nr 2 ma być Izabela Prystupa, w okręgu nr 3 listę ma otwierać Marcin Kiwiński, w okręgu nr 4 - Maksymilian Malinowski. Decyzja dotycząca okręgu nr 1 jeszcze ostatecznie nie zapadła.

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm prawdopodobnie wystawi swoich radnych, jednak ani gotowych list, ani też liderów jeszcze nie ma.

Komitet wyborczy "Postaw na Chełm" zarejestrowany ma zostać w tym tygodniu, jednak już znamy co najmniej trzech liderów do rady miasta. Jednym z nich jest oczywiście kandydatka na prezydenta Agat Fisz, prawdopodobnie w śródmieściu jedynką będzie były wiceprezydent Stanisław Mościcki, Dyrekcję, podobnie jak przed czterema laty, obstawia Maciej Baranowski.

 

Kto do sejmiku?

Jeśli chodzi o Platformę Obywatelską i Nowoczesną zaskoczenia raczej nie będzie. Listę do sejmiku województwa otworzy wicemarszałek Krzysztof Grabczuk.Polskie Stronnictwo Ludowe jeszcze w lipcu ogłosiło, że liderem listy do sejmiku będzie obecna radna z ramienia ludowców Ewa Jaszczuk.Kandydatem lewicy od nas ma być podobno Michał Gołoś. Jedynką ugrupowania Pawła Kukiza miał być Mariusz Matera, jednak podobno ostatecznie nie zdecydował się kandydować. Z ramienia Zjednoczonej Prawicy, firmowanej przez PiS być może "jedynką" będzie radny miejski Zdzisław Szwed, jednak nikt oficjalnie jeszcze tego nie potwierdza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama