Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

O jakich mieszkaniach marzą chełmianie?

Do magistratu wpłynęło już ponad 170 ankiet dotyczących Programu Mieszkanie Plus. Władze miasta chcą w ten sposób wstępnie oszacować, ilu chełmian jest zainteresowanych tym tematem i poznać ich preferencje.
O jakich mieszkaniach marzą chełmianie?

Od pierwszych dni lipca miejscy urzędnicy zbierają od mieszkańców ankiety, w których zainteresowani pozyskaniem mieszkania wskazują jego oczekiwaną wielkość, formę własności oraz podają kilka innych informacji.

- Ankieta jest anonimowa i można ją składać na dostępnym w urzędzie papierowym formularzu lub elektronicznie, z poziomu strony internetowej chełmskiego urzędu miasta. Choć zbieranie informacji potrwa do końca września, już teraz znamy częściowe wyniki badania, oparte na 130 ankietach elektronicznych – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Chełma.

Zdecydowana większość respondentów preferuje wynajem mieszkania z opcją wykupu na własność. Taką odpowiedź wskazało ponad 87% osób biorących udział w badaniu. Blisko połowa z ankietowanych (prawie 46%) widziałaby się w mieszkaniu trzypokojowym. Niewiele mniej, bo prawie 38%, wybrałoby mieszkanie dwupokojowe. Najmniej, bo zaledwie 3%, jest zainteresowanych lokalem jednopokojowym.

Wśród osób wypełniających ankiety dominują rodziny od 2 do 4 osób (60%). Na drugiej pozycji (31%) te, w których jest do 2 osób w gospodarstwie domowym. Najmniej jest rodzin powyżej 4 osób. Taką odpowiedź dało tylko ok. 9% respondentów. Ankietowani podają także obecne koszty ponoszone z tytułu czynszu lub wynajmu mieszkania. Najwięcej osób (45%) określa je w przedziale od 500 do 1000 złotych. Po około 17% uzyskały inne możliwe do wyboru opcje: nie ponoszę żadnych kosztów, poniżej 500 zł i powyżej 1000 złotych. Zaledwie dwie osoby podały, że obecnie ponoszone koszty przewyższają kwotę 1500 zł.

Niespełna połowa uczestników ankiety to osoby zamieszkujące niesamodzielnie, u rodziny. Taką opcję wybrało ponad 47% respondentów, zaś 28% uczestników ankiety mieszka w lokalu wynajmowanym od osoby prywatnej. Ciekawie wyglądają również statystyki dwóch pozostałych pytań z ankiety. Na pytanie "obecnie staram się o mieszkanie..." aż 55% osób odpowiedziało – "nie staram się". Prawie jedna czwarta ankietowanych szuka lokalu na wolnym rynku, a po 11 uzyskały odpowiedzi: "mieszkanie komunalne" oraz "innej formie".

Jak się okazuje, pozyskaniem mieszkania w Chełmie zainteresowani są nie tylko obecni mieszkańcy tego miasta. Choć oczywiście chełmianie dominują wśród osób, które do tej pory wypełniły miejską ankietę (77% ankietowanych wskazało jako miejsce zamieszkania Chełm), to ponad 19% osób to mieszkańcy gmin z powiatu chełmskiego. Pozostałe 4% to osoby z innych powiatów.

- Już teraz nasza ankieta pokazuje, że jest spore grono osób zainteresowane pozyskaniem w naszym mieście mieszkania. To tym bardziej nas przekonuje o konieczności budowy nowych mieszkań, w tym także w ramach Programu Mieszkanie Plus. Czekamy teraz na zakończenie procedur związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, aby móc przystąpić do kolejnych przygotowań. Chciałabym, aby nowe bloki mogły być budowane już w przyszłym roku – zapewnia Agata Fisz.

Najprawdopodobniej zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie osiedla Zachód gotowa będzie w październiku. Wyznaczone zostaną tam kolejne tereny pod budownictwo wielorodzinne. Opracowanie obejmujące zarówno miejskie, jak i prywatne grunty, umożliwić ma miastu wygospodarowanie placu pod budowę nawet kilku bloków.

- Korzystaliśmy i będziemy korzystać z wszelkich dostępnych programów, także tych dotyczących budownictwa mieszkaniowego. Nasza spółka ChTBS Sp. z o.o. wciąż buduje nowe bloki, a jako miasto chcemy przystąpić do Programu Mieszkanie Plus, tak aby oferta mieszkaniowa na lokalnym rynku uzupełniona została o kolejną formę nabycia mieszkania – mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

Miasto cały czas czeka na ankiety od pozostałych osób zainteresowanych Programem. Można je składać do końca września.


Gorący temat:

1000 + dla maturzystów [ZOBACZ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama