Chełm: Darmowe autobusy - czy to realne?

  • 08.08.2018, 08:13
  • DBEZ
Chełm: Darmowe autobusy - czy to realne?
Jakub Banaszek, kandydat na prezydenta Chełma Zjednoczonej Prawicy: Prawa i Sprawiedliwości i Polski Razem zapowiedział, że jeżeli wygra wybory, przejazd autobusami będzie bezpłatny dla wszystkich mieszkańców miasta. Zdaniem prezydent Agaty Fisz pomysł Banaszka pociągnie za sobą wielomilionowe koszty, które pokryją wszyscy mieszkańcy.

Darmowa komunikacja miejska jest kolejnym zobowiązaniem, jakiego podjął się Banaszek jako kandydat na prezydenta Chełma.

- Kiedy inne ugrupowania zastanawiały się, kogo wystawić w nadchodzących wyborach samorządowych, nasza drużyna Prawa i Sprawiedliwości pracowała nad programem dla mieszkańców Chełma - zapewnia Banaszek, który zobowiązał się do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji już w pierwszym roku swojej prezydentury. Zapowiedział również, że będzie chciał zwiększyć częstotliwość kursów, zwiększyć liczbę linii i dostosować je do potrzeb mieszkańców. - Chciałbym, żeby nasze autobusy były eko, żeby po naszym mieście jeździły hybrydowe albo elektryczne autobusy - dodaje Banaszek.

Jak podkreślił kandydat, chełmska spółka CLA jest bardzo zadłużona. Gdyby była prywatną firmą, musiałaby ogłosić bankructwo. Potrzebne są więc zmiany organizacyjne i racjonalizacja wydatków. Liczy również na wsparcie rządowe przy wymianie taboru autobusów.

Obecne władze Chełma uważają, że pomysł Banaszka pociągnie za sobą wielomilionowe koszty, które pokryją wszyscy mieszkańcy, bez względu na to, czy jeżdżą autobusami, czy też nie.

- W Chełmie jest już wiele grup zwolnionych z opłaty za przejazd komunikacją miejską: osoby po 72 roku życia, małe dzieci, osoby niepełnosprawne i inne osoby potrzebujące. Będziemy rozszerzać te grupy. Przewidujemy obniżenie limitu wieku dla seniorów - mówi prezydent Agata Fisz. Zdaniem prezydent, zwiększenie wydatków budżetowych w związku z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji, utrudni pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje. - Pytanie brzmi, czy chcemy zaoszczędzić kilkanaście, kilkadziesiąt złotych na biletach czy jednak wolimy, aby za te pieniądze, pomnożone o pozyskiwane środki, remontować kolejne ulice, chodniki, budować drogi i realizować nowe inwestycje? Taka jest zasada każdego budżetu. Aby dać na jedno, trzeba zabrać z czegoś innego - dodaje Fisz.

Jak podkreśla prezydent, stare autobusy CLA w większości zostały już zastąpione przez nowe. W tym roku tabor powiększy się o ok. 7 pojazdów, w tym również nowych, zakupionych z dofinansowaniem unijnym. A miasto wcale nie wyklucza, że pozyska dodatkowe fundusze na autobusy niskoemisyjne, o których mówi Banaszek.

Teraz czytane: Aleksiej Pritulak wróci do Chełmianki? [SPRAWDŹ]

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
edek
edek 09.08.2018, 03:07
Realne jak Banaszek Prezydentem.... Nikt Ci tyle nie obieca jak PiS
lks
lks 08.08.2018, 23:42
Facet utopi CLA, choć jak wspomniano, nie miało by racji bytu jako firma prywatna już teraz. Po 18 autobusy są puste, mimo to robią kursy. Po co komu jeszcze więcej pustych autobusów? Ale i strach pomyśleć ile kosztować będą bilety po ugłaskaniu kolejnych grup wyborców. Garstka osób pracujących i uczniowie zapłacą i zapłaczą.

Pozostałe