Chełm: Szczepienia od samorządu

  • 4.07.2018, 08:39
  • AN
Chełm: Szczepienia od samorządu
Przychodnie Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie zapraszają dzieci urodzone w roku 2015 (oraz ich rodziców) na bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom w ramach realizacji Programu Ochrony Dzieci z Miasta Chełm przed Inwazyjną Chorobą Pneumokokową.

- Szczepionki w ramach programu są przeznaczone dla dzieci zamieszkałych na terenie miasta Chełm, urodzonych w roku 2015, dotychczas nieszczepionych przeciw pneumokokom, zaopcjowanych do lekarzy MSP ZOZ, jak też do lekarzy z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej - informuje dyrektor Mariusz Żabiński. 

Wykonanie szczepienia nastąpi po przeprowadzonym w tym samym dniu badaniu lekarskim przez lekarza rodzinnego. Dzieci korzystające z opieki lekarzy MSP ZOZ będą szczepione w przychodni, w której przyjmuje ich pediatra, natomiast dzieci zaopcjowane do lekarzy niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej będą szczepione w Przychodni nr 2 przy ul. Połanieckiej 11. Tam należy się zgłosić z maluszkiem i zaświadczeniem lekarskim (wystawionym w tym samym dniu) o braku przeciwwskazań do szczepienia.

- Rodzice dzieci zapisanych do NZOZ-ów otrzymają zaświadczenie o wykonanym szczepieniu, w celu dokonania stosownych wpisów w dokumentacji medycznej i karcie szczepień dziecka - wyjaśnia Żabiński.

Akcja szczepień rozpoczęła się od 12 czerwca i będzie trwała do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Szczepienia są finansowane przez samorząd miasta.

Streptococcus pneumonie jest jedną z najczęstszych przyczyn bakteriemii, posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia zatok i ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci, a także dorosłych powyżej 65. roku życia. Co roku na świecie około 700 tys. do miliona dzieci umiera z powodu zakażeń pneumokokowych. Nosicielstwo pneumokoków jest szczególnie wysokie w grupie dzieci do 5 lat. U dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola występuje 2-3 krotny wzrost ryzyka zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową. Stosowana dość często antybiotykoterapia wobec zakażeń pneumokokowych nasila lekooporność, obniżając skuteczność takiej terapii. Szczepienie dzieci zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia wywołane przez pneumokoki.


Najczęściej czytane:

Chełm i jego mieszkańcy zagrali w filmie [CZYTAJ]

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe