Gm. Dubienka: Powiat chce zamknąć dom dziecka

  • 18.06.2018, 11:31
  • DBEZ
Gm. Dubienka: Powiat chce zamknąć dom dziecka
We wtorek zapadnie decyzja w sprawie przyszłości placówki opiekuńczo-wychowawczej w Dubience. Zarząd Powiatu chce ją zlikwidować. Czy radni powiatowi wyrażą na to zgodę?

Dom Dziecka w Dubience powstał w 2012 roku. Jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, przeznaczoną dla 30 wychowanków. Obecnie przebywa w niej grupa 20 dzieci, spośród których tylko czworo pochodzi z terenu powiatu chełmskiego.

W 2016 roku po kontroli inspektorów urzędu wojewódzkiego stwierdzono tam istotne uchybienia i wydano 11 zaleceń pokontrolnych. Opracowano więc program naprawczy i zaczęto jego wdrażanie m.in. "poprzez działania zmierzające do likwidacji typu specjalistyczno-terapeutycznego i przeniesienie wychowanków do innych placówek". Nowych dzieci sądy tam nie kierują. Zmniejszyła się więc liczba wychowanków, a wzrosły koszty ich utrzymania. W roku 2017 na jedno dziecko wydawano 3842 zł, natomiast w tym roku koszty utrzymania podopiecznego wynoszą 4735 zł.

Zgodnie z wyjaśnieniami do uchwały w sprawie zamiaru likwidacji placówki, zalecenie urzędu wojewódzkiego dotyczące zmniejszenia rotacji personelu jest trudne do spełnienia. Kadra pedagogiczna często przebywa na urlopach macierzyńskich lub zwolnieniach lekarskich, w związku z tym istnieje potrzeba zatrudniania kolejnych osób na zastępstwo, a to pociąga dodatkowe koszty.

Z uwagi na trudności z obsadzeniem stanowiska psychologa, w placówce brak takiego specjalisty. Dzieciom co prawa zapewnia się pomoc psychologiczną w poradni w Dubience i jednej z chełmskich przychodni, ale nie jest ona wystarczająca.


Teraz czytane:

Kwestia przejazdu rowerowego rozstrzygnięta [CZYTAJ]

DBEZ
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe