Chełm: Szkoła muzyczna zmienia siedzibę

  • 18.06.2018, 08:39 (aktualizacja 28.06.2018 15:22)
  • AN
Chełm: Szkoła muzyczna zmienia siedzibę
Ostatnie szlify w nowym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Pierwsze instrumenty już stoją w salach. W ubiegły czwartek w sali koncertowej odbyła się pierwsza w nowej siedzibie rada pedagogiczna.

Kolejny rok szkolny młodzi muzycy rozpoczną już w budynku przy ul. Hrubieszowskiej. Przeprowadzka właśnie ruszyła. Sale lekcyjne są już gotowe na przyjęcie uczniów i nauczycieli. Budynek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, robi ogromne wrażenie. Każdy szczegół wydaje się mieć tu znaczenie i nie jest przypadkowy.

- Wreszcie się udało - mówi z ulgą dyrektor szkoły Andrzej Wojtaszek. - Mam nadzieję, że zarówno nauczycielom, jak i uczniom, będzie się tu dobrze pracowało. O takich warunkach marzyliśmy od lat. Teraz wreszcie wszyscy będziemy w jednym budynku, u siebie.

Szkoła wreszcie ma też salę koncertową z prawdziwego zdarzenia. Jest to obiekt o odpowiedniej akustyce, z bogatym oświetleniem scenicznym, dostosowany do europejskich standardów, z wentylacją i klimatyzacją. W "koncertówce" jest ok. 200 miejsc. Staną w niej dwa fortepiany Bechsteiny, które właśnie przechodzą renowację. Instrumenty, podobnie jak nowa siedziba, mają charakter zabytkowy - są ponad stuletnie, ale i też mają dla szkoły wartość sentymentalną - od wielu lat służyły pokoleniom kształconych w niej muzyków. Przed salą znajduje się przestronne foyer. Jak udało nam się dowiedzieć, sala koncertowa będzie też miała swojego patrona.

- Chcemy, aby temu miejscu patronowała Ida Haendel, znakomita skrzypaczka związana z naszym miastem. Nie wyobrażamy sobie, aby miał to być ktoś inny - zdradza dyrektor Wojtaszek. - Ten budynek, jego otoczenie, to również kawał historii Chełma, którą starliśmy się zachować nie tylko poprzez wygląd zewnętrzny, ale także różne historyczne detale.

Takich detali udało nam się wypatrzeć co najmniej kilka. Za budynkiem znajduje się np. XIX-wieczna drewniana piwniczka dwukondygnacyjna - z ciekawym kopertowym sklepieniem, zachowanymi przedwojennymi napisami na ścianach. Przy bocznym wejściu w nową posadzkę wkomponowany został fragment zabytkowych, oryginalnych płytek pochodzących z XIX wieku. Wśród nich jest płytka z napisami w języku rosyjskim. Została przeniesiona z klatki schodowej głównego wejścia. Szkoła planuje zrobić w tym miejscu coś na kształt kącika historycznego, ukazującego historię tego miejsca w postaci starych zdjęć, dokumentów, wspominających znajdującą się tu niegdyś jednostkę wojskową, a także wizyty w garnizonie marszałka Piłsudskiego czy cara Mikołaja.

W budynku szkoły znajduje się też mniejsza sala koncertowa, tzw. kameralna, w której prawdopodobnie będą się odbywały popisy uczniów, egzaminy itp. W sali tej stanie jeden z najlepszych fortepianów szkoły, instrument firmy Yamaha. Na widowni miejsce znajdzie ok. 80 osób.

W ubiegły czwartek w nowej siedzibie stawiło się całe grono pedagogiczne szkoły. Niektórzy byli w budynku po raz pierwszy, z zainteresowaniem oglądali swoje nowe sale dydaktyczne. Tuż po godzinie 14 w szkole rozpoczęła się rada pedagogiczna, pierwsza przy ul. Hrubieszowskiej. Nauczyciele podsumowywali rok w sali koncertowej.


Najczęściej czytane:

Lekarka z 963 zarzutami [ZOBACZ]

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe