Motoryzacja: Tablica tablicy nierówna

  • 4.06.2018, 10:50 (aktualizacja 05.06.2018 13:26)
  • MP
Motoryzacja: Tablica tablicy nierówna
Widok auta z zagraniczną rejestracją nie jest niczym szczególnym na drogach naszego miasta, ponieważ stale rośnie liczba aut sprowadzanych z zagranicy. Kierowcy nadal jednak zapominają o tym, że na przerejestrowanie samochodu mają 30 dni. Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się mandatem. O odpowiednich tablicach oraz dokumentach trzeba także pamiętać podróżując za granicą autem zarejestrowanym w Polsce.

Polskie drogi

Często zdarzają się przypadki, kiedy kierowca porusza się sprowadzonym autem na zagranicznych tablicach dłużej niż pozwala na to prawo. Nowy właściciel musi zarejestrować samochód w ciągu 30 dni, chyba że ma tzw. tablice wjazdowe. Wtedy ten okres skraca się do 5 dni. Po tym terminach nie może poruszać się po drogach. W przypadku zatrzymania przez policję, pojazd zostanie odholowany, a kierowca otrzyma mandat nawet w wysokości 500 zł.

Na drogach naszego kraju niedozwolone jest także jeżdżenie samochodem na stałe zarejestrowanym za granicą, jeżeli nie posiada do tego właściwych dokumentów. Jeśli użytkujemy taki pojazd, np. pożyczając go od obcokrajowca w celach służbowych, musimy posiadać potwierdzenie prawa do jego użytkowania. Może nim być umowa użyczenia, bądź umowa zakupu. Za brak takiego dokumentu kierowcy grozi mandat w wysokości 50 zł.

Drogi za granicą

Zbliżają się wakacje, więc wiele osób planuje już urlopy i wyjazdy. Wybierając się w podróż za granicę nieswoim, wynajętym lub wypożyczonym autem, również trzeba mieć świadomość, że nasze tablice mogą wpaść w oko miejscowym policjantom. Niezbędna jest wtedy zgoda właściciela pojazdu na korzystanie z pojazdu, sporządzona zarówno w naszym rodzimym języku, jak i w języku angielskim.

W przypadku podróży własnym samochodem pamiętajmy natomiast, że nie możemy go wypożyczyć ani wynająć osobie, która mieszka w tym kraju na stałe. Może go prowadzić wyłącznie w obecności właściciela pojazdu. Jeśli pobyt za granicą trwa dłużej niż 6 miesięcy, konieczne jest również zarejestrowanie go w danym kraju.


Teraz czytane:

Okuninka pod lupą [SPRAWDŹ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe