Zdrowie: Borelioza? Zbadaj się!

  • 28.05.2018, 09:31 (aktualizacja 29.05.2018 09:08)
  • AN
Zdrowie: Borelioza? Zbadaj się!
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie realizuje projekt "Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy", współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Celem głównym projektu jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na boreliozę oraz zwiększenie skuteczności wykrywania zakażeń Borrelia burgdorferi wśród co najmniej 2000 mieszkańców woj. lubelskiego. Udział w projekcie jest bezpłatny.

W ramach programu każdy pacjent weźmie udział w działaniach edukacyjnych na temat roli kleszczy jako wektora chorób odkleszczowych (w tym głównie boreliozy), właściwej diagnostyki boreliozy, prawidłowego postępowania w przypadku pokłucia przez kleszcze i - w ramach profilaktyki - skutecznych metod zapobiegania pokłuciom przez kleszcze. Kolejny etap to badania diagnostyczne, czyli wykonanie testu ELISA w klasie IgM oraz w klasie IgG, na podstawie skierowania od pielęgniarki/lekarza programu. Jeśli wyniki testu ELISA będzie pozytywny lub wątpliwy, pacjent wykona test Western–blot (test potwierdzający) w klasie IgG oraz w lasie IgM. Następnie przewidziana jest konsultacja lekarska wyników badań.

Kto może skorzystać z badań? Osoby, które są mieszkańcami województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy ryzyka tj. rolnicy, leśnicy, myśliwi. Trzeba mieć ukończone 15 lat. Mogą to być osoby pracujące lub bezrobotne, poszukujące pracy, kobiety i mężczyźni bez względu na wykształcenie.

Rekrutacja do projektu będzie trwać do 30 września. Lista tworzona jest według kolejności zgłoszeń. Do projektu można się zapisać drogą e-mailową, telefoniczną, listownie i osobiście w biurze projektu – SP ZOZ we Włodawie ul. Piłsudskiego 64, budynek nr A.


Ciekawy temat:

Robak na talerzu pod lupą policji [CZYTAJ]

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe