Region: 35 lat parków krajobrazowych

  • 15.05.2018, 12:26
  • MP
Region: 35 lat parków krajobrazowych
W minionym tygodniu odbyła się dwudniowa konferencja z okazji 35-lecia istnienia Chełmskiego, Poleskiego, Sobiborskiego i Strzeleckiego Parku Krajobrazowego pod hasłem "Potencjał przyrodniczy Polesia - ocena, walory, wykorzystanie".

Pierwszy dzień konferencji, czyli czwartek, był poświęcony wykładom. Spotkanie otworzyło przemówienie Justyny Jędruch, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, po której głos zabrali specjaliści oraz badacze fauny i flory naszych lasów m.in. z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O ptakach drapieżnych opowiadał Janusz Wójciak z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Okazuje się, że najpospolitszym gatunkiem w lasach naszego województwa jest myszołów. Bardzo dokładne badania na jego temat przeprowadzono w latach 1997 - 2000, a brali w nich udział m.in. studenci SGGW z Warszawy. Udało się wtedy określić liczebność myszołowów i badać jej zmiany. Była rekordowa w skali kraju, bo średnio 17 osobników na 10 km kwadratowym, więc znacznie więcej niż nawet w Puszczy Białowieskiej.

Konferencja została podzielona na cztery sesje, podczas których były poruszane kwestie związane ze środowiskiem geograficznym, zagrożeniami, walorami przyrodniczymi, kulturowymi i historycznymi, a także turystycznymi w Lubelskich Parkach Krajobrazowych.

Oprócz wykładów, zarówno w czwartek i piątek, odbyły się sesje terenowe. Uczestnicy konferencji odwiedzili m.in. rezerwat przyrody w Sobiborskim Parku Krajobrazowym, podziemia kredowe, chełmską starówkę oraz bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.


Gorący temat: 

"Śmietnik" przy śmietniku. Problem mieszkańców Grota-Roweckiego [CZYTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe