Kultura: Historia życia Jezusa opowiedziana rzeźbą

  • 07.05.2018, 08:26
  • AN
Kultura: Historia życia Jezusa opowiedziana rzeźbą
11 maja odbędzie się wernisaż wystawy Romana Śledzia. Na ekspozycję, ukazującą historię życia Jezusa i Jego męczeńskiej śmierci, zaprasza Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wystawa gościć będzie w kaplicy przy ul. Mikołaja 4.

Roman Śledź jest artystą ludowym. Zaczął rzeźbić, gdy miał 20 lat. Kiedyś przeczytał w gazecie lubelskiej o ludowych rzeźbiarzach, doszedł więc do wniosku, że skoro pochodzi ze wsi i mieszka na wsi to jego prace też są ludowe. Zawiózł je do Cepelii, ale odpowiedziano mu, że rzeźby ich nie interesują, zarzucano mu niski poziom artystyczny, brak indywidualności, w jego twórczości brak charakteru ludowego. O przyjęcie do Stowarzyszenia Twórców Ludowych ubiegał się 5 lat, a o przyjęcie do listy twórców ludowych przy Związku Cepelii 3 lata.

Ekspresyjne rzeźby Śledzia szokowały ludzi nawykłych do innej konwencji ludowych figur. Artysta jest poza wszelką konwencją. Nikogo nie naśladuje, jest sobą. Dramat swoich rzeźb naprawdę przeżywa, a jego ekspresja pozbawiona jest cienia pustej retoryki. Twórczość Śledzia jest bowiem jakby formą konkretyzacji jego wizji, myśli i uczuć. Powstaje z impulsu wewnętrznego, z potrzeby, a nie z namowy innych, czy z powiedzenia sobie "ja też tak potrafię".

W 1978 r. warszawska Cepelia zorganizowała mu pierwszą wystawę z katalogiem, pięknym wernisażem, która spotkała się ze znakomitym przyjęciem, zwłaszcza artystów-plastyków. W tym samym roku otrzymał nagrodę im. Brata Alberta za twórczość religijną. Rzeźby zaczęła kupować Desa, zainteresowali się nim również kolekcjonerzy głównie z Niemiec.


Gorący temat: 

 Zawodniczka Cementu-Gryfa Chełm wróciła z Rosji medalem [CZYTAJ]

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe