Włodawa: Parkingi nad Białym płatne

  • 7.05.2018, 08:03
  • TWA
Włodawa: Parkingi nad Białym płatne
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że turyści przyjeżdżający do Okuninki w soboty, niedziele i święta, czyli dni wolne od pracy, nie powinni płacić opłaty parkingowej. Przy pomocy prawników władze Zarządu Dróg Powiatowych znalazły jednak sposób, aby ominąć ten niekorzystny sądowy wyrok.

Parkingi w Okunince są płatne od 2012 roku. Inkasowaniem pieniędzy zajmuje się firma zewnętrzna, wyłaniana każdego roku w ramach przetargu. Aby jednak od turystów można było pobierać jakiekolwiek opłaty za zaparkowane przy obwodnicy, radni musieli przyjąć uchwałę, która reguluje, kiedy, w jakiej kwocie i gdzie konkretnie opłatę można pobrać. Z dokumentu wynikało, że firma ma prawo pobierać pieniądze od wszystkich kierowców "w dni robocze, czyli od poniedziałku do godziny 24 w sobotę". I tak było przez pięć lat. Wolna od opłaty była tylko niedziela. Większość przyjeżdżających do Okuninki wczasowiczów płaciła. Ci, którzy nie wywiązywali się z obowiązku, dostawali mandat. Nikt natomiast nie sprawdzał, czy w soboty opłata parkingowa powinna obowiązywać.

Prokuratura Rejonowa we Włodawie dopatrzyła się jednak, że w ustawie rządowej, która reguluje kwestie pobierania opłaty parkingowej, nie ma zapisu, że sobota jest dniem roboczym. W związku z tym za dni robocze uznawany jest okres od poniedziałku do piątku. Na początku ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że skoro sobota jest dniem wolnym od pracy, to przyjeżdżający do Okuninki wczasowicze, tego dnia - podobnie jak w niedziele i święta - nie powinni płacić za parkowanie. Spadły dochody dzierżawcy, więc analogicznie mniejszą daninę od dzierżawy parkingów przedsiębiorca przekazał do budżetu ZDP.

Urzędnicy zasięgnęli porad prawnych, co w tej sytuacji zrobić i znaleźli rozwiązanie.

Więcej przeczytacie w najnowszym wydaniu Super Tygodnia i w e-wydaniu


Teraz czytane:

Katarzyna Krawczyk wróciła z mistrzostw na tarczy [TUTAJ]

TWA
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe