Chełm: Pierwsze cegiełki na pomnik

  • 12.04.2018, 06:45
  • AN
Chełm: Pierwsze cegiełki na pomnik
Podczas piątkowego koncertu zespołu Szalom Chełm rozpoczęła się sprzedaż cegiełek, z których dochód zostanie przeznaczony na budowę pomnika pamięci ofiar holocaustu w naszym mieście. Wydarzenie to miało szczególny charakter, ponieważ uczestniczyli w nim potomkowie chełmskich Żydów.

Do naszego miasta przyjechała 6-osobowa grupa z Izraela, Berlina i Londynu. Były to osoby, których przodkowie żyli w naszym mieście i powiecie. Dla nich wizyta w Chełmie była wyjątkowym przeżyciem, zwłaszcza teraz, kiedy organizowane są różne działania w ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji chełmskiego getta. Delegacja miała okazję obejrzeć wystawę w Muzeum Ziemi Chełmskiej poświęconą chełmskim Żydom. W muzeum odbyło się też oficjalne spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Miało ono niezwykły wydźwięk.

- Bardzo zależało nam na tym, aby obejrzeli wystawę, która jest wyrazem naszego zainteresowania i szacunku dla sprawy holocaustu. Wręczyliśmy im akt fundacyjny budowy pomnika w Chełmie. Wystawa zrobiła na nich ogromne wrażenie, zwłaszcza że odnaleźli na niej ślady swoich rodzinnych historii - mówi Henryk Skrzypkowski, pastor kościoła Chrześcijan Baptystów, który jest jednym z inicjatorów budowy w Chełmie pomnika pomordowanych mieszkańców miasta narodowości żydowskiej. - Były łzy wzruszenia, szok w pozytywnym tego słowa znaczeniu i wielka radość. Nasi goście byli bardzo poruszeni tym, że zostali oficjalnie przywitani przez lokalne władze. Kiedy jeden z nich odwiedził Chełm 20 lat temu, nie wiedział do kogo się udać, z kim porozmawiać, podkreślał, że teraz wszystko się zmieniło.

Dziadek Dawida Gutenberga, jednego z przybyłych gości, urodził się w Siedliszczu, część jego rodziny mieszkała w Sawinie i Puchaczowie. Jego ciotka przyjechała w rodzinne strony, aby szukać brata. On także. Odnalazł go na liście opublikowanej właśnie na chełmskiej wystawie.

Podczas piątkowego koncertu zespołu Szalom Chełm oraz formacji małżeństwa Klimczaków i ich muzycznych przyjaciół sprzedawane były cegiełki na budowę pomnika pamięci ofiar holocaustu w Chełmie.

- Udało się sprzedać ok. 140 cegiełek. Uzyskaliśmy ok. 1 tys. 400 zł. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku. Uroczystość odsłonięcia pomnika planujemy jesienią, więc jest jeszcze trochę czasu - mówi Mariusz Matera, członek komitetu budowy pomnika i lider zespołu Szalom Chełm. 

Podczas tego weekendu, w ramach obchodów rocznicy likwidacji chełmskiego getta, odbyły się też dwa przedstawienia baletowe w wykonaniu artystów baletu Magnificat z USA.


Teraz czytane:

Nasz dziennikarz z udanym występem w "Jednym z dziesięciu" [CZYTAJ]

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jog
jog 15.04.2018, 11:22
Może by tak Postawić Pomnik pomordowanym przez nkwd, ub ???.

Pozostałe