Dadzą studentom etaty

  • 3.01.2018, 09:12 (aktualizacja 05.01.2018 14:20)
  • DBEZ
Dadzą studentom etaty
Jeśli plany ministerstwa zostaną zrealizowane, studenci będą łączyli naukę z pracą zawodową. Będą to tzw. studia dualne, na których wdrożenie uczelnie zawodowe mogą dostać duże pieniądze. W puli konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest 100 milionów złotych. Chełmska PWSZ będzie walczyć o dotację i ma na nią duże szanse.

W ubiegły poniedziałek w Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich gościł Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Powitały go władze uczelni oraz studenci m.in. przyszli piloci i mechanicy. Młodzi ludzie otwarcie mówili, że na tej uczelni spełniają swoje marzenia. Przyjechali z Krakowa, Warszawy i wielu innych miast w Polsce. Wśród nich są też obywatele Ukrainy. Kierunki, które skończą, dają im świetną pozycję na rynku pracy i właściwie już dziś mają propozycje zatrudnienia ze strony wszystkich światowych linii lotniczych. Receptą na jeszcze większy ich sukces ma być połączenie studiów z pracą na etacie.

Docenieni w kraju

Nieprzypadkowo wicepremier wybrał chełmską uczelnię jako miejsce ogłoszenia informacji o konkursie na studia dualne. Po zwiedzeniu laboratoriów nie krył, że zrobiły na nim duże wrażenie.

- Państwowa Szkoła Zawodowa w Chełmie daje przykład, jak powinno wyglądać kształcenie, zwłaszcza kształcenie praktyczne, zawodowe - mówił Gowin, gratulując zarówno twórcy uczelni senatorowi Józefowi Zającowi, jak i obecnemu rektorowi Arkadiuszowi Tofilowi.  Nazwał PWSZ w Chełmie uczelnią unikalną, której studenci rozchwytywani są jak "świeże bułeczki".

- Liczę na to, że stopniowo na skutek reform, które przeprowadzamy, również inne uczelnie w kraju będą wyglądały tak, jak chełmska PWSZ - chwalił Gowin za osiągnięcia dydaktyczne i bardzo dobrą współpracę z biznesem.

Wicepremier wyraził nadzieję, że uczelnia z Chełma wystartuje w konkursie na studia dualne. Już  wcześniej dwukrotnie otrzymała granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzięki którym 240 studentów mogło uzyskać wykształcenie na najwyższym, praktycznym poziomie.

Spotkanie z wicepremierem było okazją dla władz uczelni, by wskazać dalsze jej kierunki rozwoju i potrzeby. Udało się uzyskać bardzo ważną dla Chełma deklarację.

- Inwestycja budowy pasa betonowego będzie w ogromnej mierze finansowana ze środków ministerstwa - zapewnił Gowin.

Będzie to krok milowy w podnoszeniu jakości i warunków kształcenia studentów.

- To również istotny impuls umożliwiający rozwój gospodarczy całego regionu. Mamy nadzieję, że tego typu inwestycja zwróci uwagę naszych partnerów z przemysłu. Będzie sygnałem do tego, aby do Chełma podchodzić jako do pewnego miejsca, gdzie warto inwestować - podkreśla Tofil.

Nauka i serwis samolotów w jednym

Uczelnia już dziś organizuje swoim studentom płatne praktyki, zapewniając im stypendia w kwocie niemal 2 tys. zł oraz wynagrodzenie dla opiekuna. Nikt więc nie mówi, że "przyszedł student i przeszkadza". Pieniądze motywują do szkolenia, a ma to się odbywać na jeszcze lepszych dla studentów i przedsiębiorców zasadach.

PWSZ duże nadzieje łączy z mechanikami lotniczymi. Sytuacja na rynku lotniczym powoduje, że kolejki na remonty samolotów wydłużyły się do 4 lat. Linie lotnicze zgłaszają ogromne zapotrzebowanie w tej dziedzinie. Tymczasem za płotem uczelni w Depułtyczach zabezpieczono 4 hektary uzbrojonego terenu na tego typu działalność. Byłaby to odpowiedź na pomysł tworzenia przy uczelniach zakładów pracy, w których studenci zdobędą doświadczenie.

 


Podobne artykuły:

Sesja na symulatorze w nagrodę

Tak będzie wyglądał akademik PWSZ

Studenci z Iraku w PWSZ?

DBEZ
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe