Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Jak spędzić święta bez stresu i frustracji

Ewa Joachimowicz, certyfikowana psychoterapeutka z Gabinetu Psychoterapii i Rozwoju NAKO w Chełmie radzi
Jak spędzić święta bez stresu i frustracji

Człowiek reaguje na Święta Bożego Narodzenia z dziecięcą radością, czuje magię choinki, kolęd i ciepłych spotkań z bliskimi. Pomimo codziennego stresu i zmęczenia, staraj się chronić tę magię i ją pielęgnować. Jest to okazja, aby zajrzeć głęboko w siebie i zastanowić się, co jest tak naprawdę ważne w życiu.

Zastanów się, jak dotychczas spędzałeś święta i czy były one dla Ciebie satysfakcjonujące? Jak chcesz w tym roku spędzić święta, z kim? Tradycja nakazuje, aby przeżyć je z rodziną. Kiedy rodzina jest kochająca i wspierająca, to święta są czasem spędzonym pozytywnie. Jeśli natomiast jest dla nas źródłem stresu, to należy zadbać o to, aby zminimalizować ten stres. Jeśli spędzenie świąt z rodziną naraża nas na przykrości, to możemy spróbować zorganizować je po swojemu – wyjechać, zaprosić przyjaciół – zawsze jednak pamiętajmy o tych osobach, które nas wsparły i które potrzebują naszej obecności w czasie świąt, bo jesteśmy ważni dla nich.

 Swoim zachowaniem pokazujemy, co kochamy: telewizory, samochody, pracę czy bliskich? Ile czasu i uwagi poświęcamy dla tych, których kochamy? Jak okazujemy miłość bliskim? Przez prezenty czy poprzez czas i uwagę, obecność? To od Ciebie zależy, czym będą dla Ciebie te święta.

Tradycja nas kształtuje, może nas wspierać, jeżeli ją szanujemy. Rytuały świąteczne mogą pomóc nam odzyskać spokój wewnętrzny i pojednać nas z rodziną oraz z samym sobą. Mogą być czasem refleksji i zadumy. W rodzinie religijnej śpiewa się kolędy, idzie do kościoła na pasterkę. W niereligijnej – Boże Narodzenie i Wigilia to głównie spotkania towarzyskie, ale one również mogą być okazją do przeżyć, których na co dzień nie mamy albo mamy coraz mniej - dobrego, miłego kontaktu, rozmowy...

Święta to czas przełamania się opłatkiem, ale też przełamania wewnętrznego wobec niektórych ważnych dla nas osób. To w tym okresie uświadamiamy sobie najbardziej, kto jest dla nas ważny, bliski, kogo nam brakuje. To czas, w którym możemy nadrobić zaległości i wyciągnąć dłoń do osoby, którą zraniliśmy albo która nas zraniła. Święta sprzyjają temu, aby wybaczać.

Jeżeli ktoś jest dla nas ważny, nie bójmy się zadzwonić z życzeniami, bądźmy otwarci na kontakty. Każdy z nas przynależy do rodziny i w tym okresie najbardziej to odczuwa. Jeżeli relacje są trudne, wtedy warto uporządkować je przynajmniej wewnętrznie. Zmienić stosunek do osób, z którymi jesteśmy w konflikcie, zastanowić się, co dana osoba ma w sobie takiego, że trudno jest nam być z nią w relacji. Lepiej osobiste żale przepracować na terapii, niż wnosić do relacji podczas świąt.

 

Dajmy się wciągnąć w świąteczną atmosferę, skupmy się na partnerstwie, rodzinie, poświęćmy ten czas na przebywanie z bliskimi, dzielenie się radością.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama