Chełmianie zejdą do krypt

  • 20.11.2017, 09:35
  • AN
Chełmianie zejdą do krypt
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku proboszcz parafii Narodzenia NMP udostępni zwiedzającym podziemia bazyliki. - Będzie to jedyne w Polsce miejsce, prezentujące m.in. krypty biskupów unickich - tłumaczy Stanisław Gołub, archeolog badający korytarze pod kościołem.

Od 2013 roku archeolodzy pracujący na terenie zespołu katedralnego na Górze Chełmskiej przebadali kilkaset grobów. Wyniki tych badań stanowią znakomity materiał dotyczący obrządku pogrzebowego we wczesnym średniowieczu, w XIII wieku  i czasach nowożytnych. Jest to ciekawe pod względem historycznym i architektonicznym. Miejmy więc nadzieję, że już wkrótce bazylika odkryje swoje tajemnice mieszkańcom Chełma i wiernym pielgrzymującym do sanktuarium.

Jedyna w Polsce

W podziemiach, które mają być udostępnione zwiedzającym, jest krypta biskupów unickich, m.in. Porfiriusza Skarbka-Ważyńskiego.

- Biskup ten był bohaterem narodowym, jedynym biskupem unickim, który spotykał się z Tadeuszem Kościuszko. To on zwołał zebranie mieszczan i szlachty chełmskiej, organizował ruch poparcia dla Kościuszki i czynnie wspomagał powstanie kościuszkowskie - tłumaczy Stanisław Gołub.

Ważyński zgodził się odprawić sto mszy w intencji ojczyzny. Wszystko upadło po rozbiorze Polski. Został aresztowany przez Austriaków. Zmarł w 1804 i został pochowany w podziemiach kościoła. Był wyjątkowym biskupem, który czynnie wsparł powstanie i zaangażował Kościół unicki do oporu przeciwko Rosjanom.

W kryptach będzie można obejrzeć również funeralia, odkryte podczas badań, związane z pochówkami biskupów.

- Zachowały się m.in. wyszukane srebrne uchwyty od trumny. Są też ozdobne klamry do butów, być może jedna z nich należy do biskupa Ważyńskiego, wyszywane mitry, złoty pierścień z sardonyksem i inne elementy strojów - zdradza archeolog.

Krypta biskupów unickich zostanie odtworzona na podstawie dostępnej literatury. Po lewej stronie będą zaaranżowane i odtworzone dwa górne stopnie schodów, jeszcze z projektu Fontany, i pokazany filar cerkwi katedralnej Daniela Romanowicza, który został już odsłonięty i przebadany.

 

Więcej na temat dostępu do krypt przeczytacie w najnowszym numerze Super Tygodnia Chełmskiego

 


Podobne artykuły:

Sensacyjne odkrycie przy renowacji schodów [zdjęcia!]

Sensacyjne odkrycie na Górce

Archeologicznych sensacji ciąg dalszy

AN

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe