Gm. Dorohusk: Książka zainspirowana Świerżami

  • 18.07.2021, 07:23 (aktualizacja 18.07.2021, 07:29)
  • DBEZ
monika oleksy w ogrodzie
"Witraż" to najnowsze dzieło Moniki Oleksy, autorki książek z dziedziny literatury obyczajowej i romansu. Jest wyjątkowa, bo jej akcja dzieje się w Świerżach nad Bugiem. Pisarka mówi, że miał to być kryminał, ale nie wyszedł. Historia potoczyła się własnym torem. Premiera już 18 sierpnia.

Życie człowieka jest jak witraż. Małe, pozornie niepasujące do siebie kawałeczki kolorowego szkła, zespolone i ułożone w obraz, który odsłania się dopiero w odpowiednim świetle i dzięki uważności patrzącego. 32-letnia Daria dostaje zlecenie napisania biografii znanego biznesmena, który całe życie strzegł swojej prywatności. Przyjeżdża nad Bug, do niezwykle malowniczego miejsca, tak odosobnionego, jak jego gospodarze. Nadbużańskie Świerże przyjmują Darię z życzliwością, ale powietrze gęste jest od niedopowiedzeń i tajemnic, które kobieta próbuje odkryć. Kim jest dziewczynka, która pojawia się nocą w jej sypialni? I jaki związek z tym wszystkim ma Malwina Różańska, kobieta, która zniknęła bez słowa z życia Darii dwadzieścia lat wcześniej...

To zapowiedź najnowszej książki Moniki Oleksy, autorki m.in. zbioru opowiadań „Uśmiech Mima” czy też powieści „Miłość w kasztanie zaklęta”.

- W listopadzie 2014 roku przyjechałam do Świerż na spotkanie autorskie. Nigdy wcześniej nie byłam w tych okolicach, choć całe życie mieszkam w Lublinie. To moje spotkanie ze Świerżami i tutejszymi mieszkańcami było czymś magicznym. Tylko tak mogę to nazwać, bo do dziś nie potrafię wytłumaczyć tego uczucia, które poczułam gdzieś głęboko w sobie.

Autorka wróciła do Świerż zimą 2015 roku. Tam poznała bliżej wielu mieszkańców tej miejscowości.

- Usłyszałam historię pałacu i parku podworskiego. Zaczęło to we mnie pracować. Wiedziałam, że kiedyś o tym napiszę. W międzyczasie Świerże pojawiły się epizodycznie w jednej z moich powieści "Niebo w kruszonce", ale ja chciałam uczynić z tej miejscowości miejsce pełnej akcji. Zaczęłam tu częściej przyjeżdżać, słuchać, notować i wchłaniać w siebie atmosferę tego miejsca. W "Witrażu" większą część tego oddałam czytelnikowi - dodaje.

Teraz czytane: Tylko koni żal... [ZDJĘCIA]

e-wydanie super tygodnia

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe