Kontrola NFZ oczyściła szpital

  • 14.12.2020, 09:54 (aktualizacja 18.12.2020, 11:12)
  • TWA
Kontrola NFZ oczyściła szpital
Szpital we Włodawie nie naruszył prawa, nie przyjmując pacjenta z wypadku motocyklowego, do którego doszło 2 listopada pod Włodawą. Tak wynika ze wstępnego protokołu pokontrolnego, jaki dotarł już do włodawskiego starostwa. Sprawę nadal jednak prześwietla prokuratura.

O szczegóły przeprowadzonego postępowania i jego wyniki zapytaliśmy w lubelskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Od 10 listopada do 10 grudnia w związku z wypadkiem motocyklistów i doniesieniami medialnymi o odmowie przyjęcia jednego z nich przez szpital we Włodawie, Terenowy Wydział Kontroli NFZ w Lublinie przeprowadził czynności kontrolne w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie. Wystąpiono do kierownictwa szpitala o szczegółowe wyjaśnienia. Do Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie skierowano natomiast wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej pacjenta oraz kopii rozmowy z personelem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego we Włodawie. Ustalenia kontrolerów nie potwierdziły zarzutów wobec włodawskiego SP ZOZ. Sprawę bada także Prokuratura Rejonowa we Włodawie, z którą ściśle współpracujemy – poinformowała w piątek Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka oddziału NFZ w Lublinie.

Starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk przekonuje, że od początku spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. Jego zdaniem, pacjentowi z tak poważnymi i rozległymi obrażeniami szpital we nie był w stanie udzielić właściwej pomocy, gdyż nie posiada odpowiednich specjalistów.

- Głośno za tę tragedię obwiniano włodawski szpital. Jak się jednak okazało – po wynikach kontroli NFZ – zarzuty te były zupełnie bezpodstawne. Zachowanie pracowników włodawskiego SOR-u było bez zarzutu - stwierdza starosta w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Przekonuje, że opinia kontrolerów, w tej mocno medialnej i niestety tragicznej sprawie wskazuje, że zachowanie lekarzy włodawskiego szpitala było poprawne, co potwierdza zapis rozmowy pomiędzy dyspozytorem pogotowia a lekarzami SOR.

- Wynika z niej jednoznacznie, że włodawscy lekarze nie odmówili chęci przyjęcia pacjenta i nie mówili nic o tym, że jest to szpital ”covidowy”. Sugerowali jedynie, aby wezwać śmigłowiec i jak najszybciej zawieźć pacjenta do Lublina, do specjalistycznego oddziału. Ich zdaniem, transport poszkodowanego do Włodawy, a dopiero stąd do Lublina niepotrzebnie wydłużyłby tylko czas na jego ratowanie. W związku z powyższym NFZ pozytywnie ocenił legalność działań SPZOZ we Włodawie, zaś działania szpitala w tym konkretnym przypadku uznał za całkowicie prawidłowe – czytamy w oświadczeniu.

Postępowanie wyjaśniające nadal prowadzi Prokuratura Rejonowa we Włodawie. Wszczęła je na podstawie doniesień prasowych, o czym informowaliśmy w połowie listopada. - Temat stał się tak medialny w całej Polsce, że na tej podstawie musimy sprawdzić, czy służby medyczne wywiązały się ze swoich obowiązków – informowała wówczas szefowa włodawskiej prokuratury Jolanta Sołoducha.

Śledczy prześwietlają trzy szpitale: włodawski, chełmski i łęczyński. Analizują również, czy dyspozytorzy pogotowia poszukiwali właściwego miejsca ratunku, biorąc pod uwagę stan, w jakim znajdowali się poszkodowani.

- W dalszym ciągu prowadzimy postępowanie wyjaśniające, więc za wcześnie jest, aby informować o szczegółach. Z pewnością do Narodowego Funduszu Zdrowia wystąpimy o udostępnienie protokołu pokontrolnego. Chcemy wiedzieć na jakiej podstawie zostały wysunięte takie, a nie inne wnioski – twierdziła w piątek, 11 grudnia szefowa włodawskiej prokuratury.

Sprawę zamierza jednak przejąć Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Dlaczego? Nie wiadomo. Być może chodzi o to, że postępowanie dotyczy szpitala z tego samego miasta, w którym mieści się prokuratura rejonowa i ktoś mógłby zarzucić jej stronniczość. Niewykluczone, że do przejęcia sprawy przez Lublin dojdzie jeszcze w tym miesiącu.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe