Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Edukacja

Zgubne skutki prześladowań
Zgubne skutki prześladowań

My tylko żartowaliśmy...- to hasło projektu realizowanego przez grupę uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Młodzi aktywiści chcą pokazać opinii publicznej, jak wielkim problemem jest prześladowanie młodzieży w szkołach przez rówieśników i nie tylko. Wyniki przeprowadzonej ankiety są przerażające.

12.02.2021 08:08    1
Testy i szczepienia nauczycieli
Testy i szczepienia nauczycieli

Podanie nauczycielom szczepionek przeciwko Covid-19 to jeden z elementów zbliżających do uruchomienia nauki stacjonarnej. W poniedziałek (8 lutego) rozpoczęły się zapisy chętnych. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni nauczyciele uczący stacjonarnie w młodszych klasach, a także nauczyciele szkół specjalnych, nauczyciele zawodu oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych i opiekunowie w żłobkach. Szczepienia rozpoczną się już w piątek.

08.02.2021 18:03
Progi do szkół średnich
Progi do szkół średnich

Na tę wiadomość ósmoklasiści czekali z niecierpliwością, ale już wszystko jasne. Podczas ostatniej narady z dyrektorami szkół ustalono progi punktowe, na podstawie których odbywać się będzie rekrutacja do szkół średnich.

03.02.2021 09:20
Dwa chełmskie licea i dwa technika z tarczą
Dwa chełmskie licea i dwa technika z tarczą

Najlepszym liceum w mieście - jak wskazuje ranking Perspektyw - jest I LO. Szkoła zdobyła srebrną tarczę. Niestety złota tarcza, czyli najwyższe wyróżnienie, wciąż jest poza zasięgiem Czarniecczyków. Na miejscu premiowanym tarczą, tyle że brązową, znalazło się też II LO w Chełmie.

01.02.2021 08:54
Szkoła stawia na organy
Szkoła stawia na organy

Trwa montaż organów piszczałkowych w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chełmie. Zakup instrumentu ma związek z planami utworzenia w placówce klasy kształcącej przyszłych organistów.

29.01.2021 09:33
Setki listów w obronie praw człowieka
Setki listów w obronie praw człowieka

Zakończył się tegoroczny Maraton Pisania Listów - ogólnopolska akcja organizowana przez Amnesty International. W Chełmie wydarzenie organizowało szkolne koło praw człowieka przy I LO. - Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu ze strony chełmian - nie kryje zadowolenia koordynatorka grupy szkolnej Emilka Orłowska.

29.12.2020 09:33    1
Małymi krokami do wielkiej integracji
Małymi krokami do wielkiej integracji

Jednym z najbardziej celnych działań Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce było powołanie Asystentów Edukacji Romskiej oraz późniejsze wpisanie tej funkcji na listę zawodów.

28.12.2020 09:52
4 mln zł na drogę kołowania
4 mln zł na drogę kołowania

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie otrzymała potężne wsparcie finansowe na rozbudowę lotniska w Depułtyczach Królewskich. W zeszłym tygodniu zapadła decyzja o przyznaniu uczelni dotacji, dzięki której inwestycja zostanie rozszerzona.

23.12.2020 08:43    2
Filmowcy z Czarnieckiego o zbawiennej kenkarcie
Filmowcy z Czarnieckiego o zbawiennej kenkarcie

„Papier na życie” to tytuł filmu nakręconego przez drugoklasistów z I LO. Ich obraz zdobył drugą nagrodę w konkursie filmowym Centropy, międzynarodowej organizacji zajmującej się edukacją związaną z utrwalaniem pamięci o życiu społeczności żydowskiej w Europie Środkowej i Galicji, dla uczniów Grupy Wyszehradzkiej. Opowiada historię Adama Gelbarda, przedwojennego ucznia chełmskiego gimnazjum. Zrealizowali go: Maja Duszak, Martyna Wojciechowska, Wiktor Wójcicki. Pomagała im Oliwia Nadolska z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.

22.12.2020 08:12    1
Małymi krokami do wielkiej integracji
Małymi krokami do wielkiej integracji
21.12.2020 07:00
Małymi krokami do wielkiej integracji
Małymi krokami do wielkiej integracji

Z inicjatywy społeczności romskiej od dwóch lat kontynuowane są „Warsztaty aktywizacji zawodowej dla młodzieży i dorosłych pochodzenia romskiego” w ramach wieloletniego programu rządowego, w tym roku poszerzone o uczestnictwo społeczności polskiej. W tym roku skupiają się one na realizacji zajęć kroju i szycia, warsztatów z doradcą zawodowym, psychologiem i pielęgniarką. Warsztaty odbywają się kilka razy w tygodniu w okresie od sierpnia do grudnia 2020 roku w świetlicy integracyjnej przy Szkole Podstawowej Nr 7 w Chełmie. W każdym rodzaju warsztatów bierze udział ta sama grupa 10. kobiet romskich i polskich.

14.12.2020 08:29
Ławeczka Młodowskiej gotowa
Ławeczka Młodowskiej gotowa

Udało się! Jadwiga Młodowska wraca do Chełma. Już tylko krok do finału akcji zorganizowanej przez społeczność IV LO w Chełmie z okazji 100-lecia szkoły.

10.12.2020 10:56
Stań po stronie uciśnionych
Stań po stronie uciśnionych

Grupa szkolna Amnesty International, działająca przy I LO w Chełmie, a także studenci PWSZ postanowili, mimo pandemii, włączyć się w Maraton Pisania Listów. Chcesz wesprzeć akcję? Napisz list i przekaż go czarniecczykom.

09.12.2020 09:17
Małymi krokami do wielkiej integracji
Małymi krokami do wielkiej integracji

„Cygan to brzmi dumnie…” Znane i nieznane sylwetki Romów, których twórczość lub działalność przyczyniła się do promocji kultury romskiej w społeczeństwie – Joanna Grochola. Przez wiele lat Romowie przemierzali kontynenty azjatycki i europejski, przejmowali od ich mieszkańców różne elementy języka, kultury, tradycji, obyczajów, mentalności, tworząc w rezultacie wyjątkowy model kulturowy, elementy obcych kultur, sami wnosili duży wkład w ich wzbogacanie. Jest wiele ikon światowej kultury, które posiadają romskie korzenie.

08.12.2020 10:00
Małymi krokami do wielkiej integracji
Małymi krokami do wielkiej integracji

Los ludności romskiej w czasie II wojny światowej w obozach pracy i zagłady w Bełżcu.

30.11.2020 07:00
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: blondynka z POTreść komentarza: Co wspólnego ze spalarnią śmieci ma Jarosław Kaczyński?Data dodania komentarza: 19.05.2024, 14:44Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: AntyukrTreść komentarza: Może ukraińcy powinni broń sobie kupić a nie ciągle żebrak żelenski jeździ po świecie i skamle o pieniądze. Wolę z ruskim zgubić niż z ukrem znaleźćData dodania komentarza: 19.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: zojaTreść komentarza: bo to potomkowie ukrainców z akcji "wisła"Data dodania komentarza: 18.05.2024, 19:53Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama